Nohut üretiminde bu sene yüzdelik 22,1’lik çoğalma bekleniyor

Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra hasadı bitmeme fail nohutta üretimin bu sene sabık yıla nazaran yüzde 22,1 artarak 580 bin tona ulaşması bekleniyor.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nohut, yetiştirilmesi aşkın tekaüt olmadığı, Anadolu’birlikte kıraç alanlarda bile ekilebildiği amacıyla çiftçiler vasıtasıyla tercih ediliyor.

Tohumları kurumadan yeşil adına dahi tüketilebilen nohut, kurutulmuş şekilde hele kış aylarında kemirmek olarak sofraları süslüyor. Nohutta 2020/2021 pazarlama yılı ensiz içi kullanım miktarı 509 bin ton, kişi başı tüketim almanak 5,1 kilogram, uzluk oranı ise yüzde 122,3 düzeyinde gerçekleşti.

Son 5 yıllık averaj nohut üretimi ülkede 567 bin tonu bulurken ortalama verim dekar başına 116 kilo düzeyinde hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun tahmini kapsamında 2022 yılı nohut üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 22,1 artışla 580 bin ton düzeyinde olacağı öngörüldü. Sabık yıl 475 bin ton nohut üretimi gerçekleşmişti.

Üretimin şişman bölümü İç Anadolu’daki 6 şehirde

Türkiye’üstelik nohut üretimi yoğun yerine Ankara, Yozgat, Kırşehir, Konya, Karaman ve Çorum’dahi yapılıyor. Türkiye geçen sene yüzde 14 ile en çok İran’a nohut ihracatı yaptı. İran’ı yüzdelik 8’er ile Pakistan ve Suriye, yüzde 6 ile Irak izleme etti.

Bu yılın ev-haziran döneminde ise ihracatta Irak, Azerbaycan, Lübnan ve Gürcistan dikkati çekti. Bu dönemde Irak ihracatta yüzdelik 71’lik nazaran ilk sırada yer alırken bu ülkeyi yüzdelik 12 ile Azerbaycan, yüzdelik 9 ile Lübnan ve yüzdelik 6 ile Gürcistan izledi.

“Ülkemiz baklagillerin gen merkezi yerinde”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, tarımda kendine yeten aynı mutluluk olmanın, bugün gelinen noktada büyük önem taşıdığını söyledi.

Kendine yeten bire bir talih olabilmek amacıyla de sulp ihtiyacının ensiz içinden karşılanmasını gereklilik olarak gördüklerini vurgulayan Kirişci, toprak bitkilerinde 911 yerel ve milli çeşidin tescil ettirildiğini bildirdi.

Kirişci, tescillenen 94 çeşidin nohut, sıska fasulye, yasmık kadar yemeklik dane baklagiller olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz başta nohut girmek için baklagillerin jen merkezi durumundadır. Baklagiller; istihdama olan katkıları, dış satım potansiyelleri, teşrinievvel nöbetine emeksiz girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında deli dolu olmaları nedeniyle koskocaman benzeri üründür.”

Share: