Nazır Kirişci: Üreticilerimizin Eline, Çiğ Benzen Destek Primiyle Bu Arada Litre Başına Yeryüzü Az 9 TL Önceki Olacak

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi, jale mankafa sütünün başvuru fiyatını, çiğ benzen sübvansiyon primi hariç, 8 liralık 50 kuruş yerine belirlemiştir. Bakanlığımızca, benzin üreticilerinin teşrinievvel-teşrinisani-fasıla dönemi amacıyla litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzen bindi primiyle bu arada litre başına sunu birkaç 9 TL eski olacaktır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Besin ve Ekincilik Örgütü (FAO) aksiyon birliğinde planlı ‘ekincilik besin ayar zinciri bağlamında küçük ölçekli çiftçilerin riziko yönetimine yönelik seçeneklerinin geliştirilmesi çalışması’ tanıtıldı. Toplantıya, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

“ÜRETİCİLERİMİZİN ELİNE, ÇİĞ BENZEN DESTEK PRİMİYLE BU ARADA LİTRE BAŞINA SUNMA BIR IKI 9 TL GEÇMİŞ OLACAK”

TOBB Umumi Merkezi’nde zaman yapılan tanıtım toplantısında konuşan Kirişci, jale süt fiyatlarıyla ilgilendiren açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Aşağı ölçekli işletmeler, önemsediğim laf. Dünyanın bir nice yerinde işletmelerin kahrını alelade ölçekli işletmeler oluşturuyor. Bizim maalesef bu konularda biraz eksikliğimiz var. Zira bu ülkede tafsilatlı yıllar tarıma, ikinci uşak muamelesi yaptık. Babamızın, ailemizin ekinci olmasıyla iftihar etmek hesabına az buçuk içimiz ekşimsi, rapor yerindeyse sosyal heykel bakımından kendimizi idraksiz gördük. Dolayısıyla bu yeni dönemde gıdadan dünya tarımın baştan keşfedilmiş olmasından mutluyuz.

Özellikle şimdilerde nazik önemi haiz olduğu üzere rapor etmem dahi yarar var. Bugün toplanan Ulusal Benzen Konseyi, çiğ avanak sütünün tavsiye mektubu fiyatını, çiğ süt tutma primi dış, bunun altını çiziyorum, 8 lira 50 kuruş namına belirlemiştir. Bakanlığımızca, 15 Mayıs-30 Ilkgüz tarihlerinde olduğu gibi, benzin üreticilerinin ekim-teşrinisani-açıklık dönemi amacıyla litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt bindi primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ benzin destek primiyle beraber litre başına yeryüzü az 9 TL eski olacaktır.”

HİSARCIKLIOĞLU: TARIM VE HAYVANCILIKTA POTANSİYELİMİZİN GERİSİNDE KALDIĞIMIZIN FARKINDAYIZ

Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Bu projeye de 2022 yılı başında başladık. 6 ilde; Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’da bine yakın üreticimizle sahada ülfet gerçekleştirdik. Öte yandan tarım ve hayvancılığı, geleceğimiz açısından dahi asla boşlama etmememiz müstelzim bir çağ kendisine görmekteyiz. Çünkü ekincilik ve hayvancılıkta potansiyelimizin gerisinde kaldığımızın da farkındayız. Serencam dönemde bu piyasayı geliştiren cesim adımlar üstelik attık. Lisanslı depo sisteminin hayata geçmesini sağladık. Özetle beyan etmek gerekirse biz tarım ve hayvancılık sektörünün önemini ve buradaki potansiyelimizi görüyoruz.”

FAO TEMSİLCİSİ GUTU: BANAL ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLER NAZIK ÜRETİCİLERLE EŞİTSİZ DURUMDA

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da “Bugünlerde bu göz yoz büyük önem kazanıyor. Bu görünürlüğe herhangi bir zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Zaman ekincilik, azık konusu o büyüklüğünde majör kim bunu ayrımsız kenara atmamız cins değil. Kül dünyada milyonlarca hoşur maraba, sürdürülebilir tarım amacıyla şişman öneme ashap ve onların tarımsal faaliyetleri lüzumlu takdiri görmüyor ve ölçüm edilmiyor. Bulunan besin sistemine baktığımız zaman, aşağılık ölçekli üreticiler iri üreticilerle eşitsiz durumdalar. Kalkınma üzere finansal destek dahi alamıyorlar” dedi.

Share: