Nazır Kirişci: “(Tahıl Koridoru) Buğdayın tonu 330 dolar seviyesine geriledi”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Tahıl Koridoru sebebiyle tahıl fiyatlarının gerilediğini belirterek, “çabucak 450 dolarlara mevrut buğdayın tonu şu anda 330 dolarlara geriledi.” dedi.

Kirişci, Tarla Bitkileri Kalıp Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Derinti Salonu’nda, “Arsıulusal Misafir Öğrencilerle Dünya Azık Güvenliği Buluşması” etkinliğinde 30 ülkeden 60 öğrenciyle benzeri araya geldi.

Burada yaptığı konuşmasında Kirişci, konuk öğrencilerin iki talih beyninde köprü olması gerektiğine işaret ederek, bunun iki mevki ilişkilerini seçme anlamda geliştireceğini anlattı.

Türkiye’nin son 20 yılda haddinden fazla şişman tıpkı değiş ve inkılap yaşadığına, büyük aynı potansiyeli olduğuna aksan fail Kirişci, 3-4 saatlik uçuşla 50’den çok ülkeye ulaşabildiğine dikkati çekti. Kirişci, ülkedeki misafir öğrencilerin de bu potansiyelden faydalanması gerektiğini söyledi.

Kirişci, Türkiye’nin Ukrayna- Rusya savaşını istemediğini ve barıştan yana olduğunu anımsatarak, “Dünya bire bir gıda krizi, ayrımsız açlığı daha çok iliklerine büyüklüğünde hissederken bir anda murabba zirve gerçekleşti. Bu zirveden sâdır sonuçla bu arada hesabına Tahıl Koridoru dediğimiz koridordan bugüne kadar 304 sefine ile 6,9 milyon ton tahıl, gerekseme duyan ülkelere ulaştırılmış durumda. bir anda 450 dolarlara gelen buğdayın tonu şu anda 330 dolarlara geriledi.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle sohbet eden Kirişci, henüz sonraları Türkiye Çocuk Jen Bankası’nı gezdi. Bankada 60 bin 476 aksesyon ve üretim restorasyon materyali ile toplam 60 bin 440 sulp örneği kayran alıyor.

Programa katılan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Aziz dahi öğrencilere sağlanan burslara ilgilendiren hikmet verdi.

Share: