Nazır Kirişci: “Daha Çok ülkeyi benzeri bütün kendisine gören ve eşit yurttaşlık temelinde bire bir bakışa erbap olan yönetime kavuştuk”

Bakan Kirişci: “Daha Çok ülkeyi tıpkı bilcümle yerine gören ve değer vatandaşlık temelinde bir bakışa sahip olan yönetime kavuştuk”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci:

“Bu ülkenin enerjisi bir zamanlar Alevi-Sünni, Kürt-Türk, sağcı-solcu başlıkları altında boşaltılmaya çalışıldı”

KAYSERİ – Kayseri’de cemevinin küşat töreninde mütekellim Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Imdi ülkeyi benzeri bilcümle yerine gören ve fiyat yurttaşlık temelinde aynı bakışa ehil olan yönetime kavuştuk” dedi.

Bir dizi film temaslarda bulunmak üzere Kayseri’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Pınarbaşı ilçesine vabeste Eskiyassıpınar Mahallesi’nde yapımı tamamlanan cemevinin açılışına katıldı. Açılışta tıpkısı müzakere işleyen Nazır Kirişci, dünyada yaşanan besin krizine ilişkin olarak, “Dünya çabucak besin krizi ile yüz yüze kaldı. Herhangi Bir mutluluk kendi ürettiklerini hariç ihraç etmemek için bir bando tedbirler almaya başladı. Buna üstelik gıda milliyetçiliği denildi. Çözüm yine Türkiye’den geldi. Türkiye’nin önderliğinde önce Antalya Diplomasi Forumu, daha bilahare birlikte İstanbul’daki doruk, 22 Temmuz’da üstelik flaşör bir mutabakatla tahıl koridoru yürürlüğe girmiş oldu. 271 adet gemi hububat koridorundan geçti. 6.2 milyon ton ve beden hububatta ihtiyaç sahiplerine ulaşmış oldu. Bitti mi. Elbette bitmedi, bitmeme ediyor. İşte canlı Türkiye, aha dinamik Türkiye’nin dünyaya emsal olacak davranışları” şeklinde konuştu.

“Bundan Sonra ülkeyi bire bir bilcümle adına gören ve denk vatandaşlık temelinde tıpkı bakışa eş olan yönetime kavuştuk”

Nazır Kirişci, “İşte bu ülke eskiden Alevi-Sünni, eskiden Kürt-Türk, vaktiyle sağcı-solcu başlıkları altında adeta enerjisi boşaltılmaya çalışıldı. 78 kuşağı, tıpkı talih evladı namına ifade ediyorum, o yıllarımız zıt görüşlü insanlar arasındaki bu çatışmalara şahitlik etti. Bunları fiilen mevki yerine yaşadık. Hamdolsun bunlar artık geride kaldı. Artık kimseyi dilinden, dininden, ırkından, mezhebinden veya budunsal gene ufuk ötekileştiren yahut ayrıştıran değil, ülkeyi tıpkısı hep adına gören ve fiyat vatandaşlık temelinde ayrımsız bakışa sahip olan yönetime kavuştuk. ‘Cemevi ile ait ana atma töreni var’ denildiğinde burada gördüğüm 22 günce sürede epey balaban ayrımsız dayanışmanın olduğu gerçeği ile karşılaştım. İnşallah gelişmemiş sürede bu birlikte tamamlanmış olacak. Valim, ayrımsız başka cemevinin birlikte Sarız’birlikte andıran zamanda temelinin atılacağının bilgisini verdi. Şimdiden esaslı olsun diyorum. Bu vesileyle bu cemevleri ile çokluk olma, bu ülkenin birliğine ve dirliğine katkıda bulunma, bundan belde bile ülkede varlık ve zenginlik adına ulama sağlama noktasında emeği sabık herkese teşekkürname ederim” diye konuştu.

Share: