Mutlak Özel’den Icra Vekili Bozdağ’a: “Bilgili Hüseyin Zengin’in Namına Telkinde Bulunulduğuna Yönelik İfadeleri Için Hsk Harekete Geçti mi Bu İddialar…

CHP Kol Başkanvekili Müstakil Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya bakan hakime telkinde bulunulduğu ve ardından Samsun’a atandığı iddialarını Sedir gündemine taşıdı. Özel, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, “İstanbul Küçük Asya Adliyesi 7. Temel Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Zengin’in hangi esbabımucibe ile Samsun’a ataması yapılmıştır? Ensesi Kalın’in namına telkinde bulunulduğuna müteveccih millî basına yansıyan ifadeleri için Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş harekete önceki midir? Bu iddialar incelenecek midir” diyerek sordu.

CHP Manisa Milletvekili Bağımsız Hususi, Ekrem İmamoğlu karşı fesih edilen 31 Mart seçiminin ardından açılan davaya vekil İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Temel Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Varlıklı’e telkinde bulunulduğu ve peşi sıra da Samsun’a atandığı yönündeki iddialarla ilişik, Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Hususi, önergesinde, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu’nun gündeme getirdiği iddiayı anımsattı. Bilge Hüseyin Zengin’in, Haziran 2022’de çıkartılan yaz kararnamesiyle karmaşık biçimde Samsun’a gönderilmesinin peşi sıra “Vicdani olarak hakeza tıpkısı cezanın adaletsiz olacağını gördüm. İmamoğlu için minimum sınırdan ceza verip hükmün açıklamasını ertelemenin genişlik elhak olacağına değişmeyen verdim. Bunu ayrımsız birçok kişiye da söyledim. Durumdan malumatlı olan ve adliyeyi yönetmen aynı âdem evladı, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı” dediğinin argüman edildiğini tamlayan Hususi, Nazır Bozdağ’ın şu sorulara karşılık vermesini istedi:

“İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hüseyin Varlıklı, hangi tarihte İstanbul’a atanmıştır? Bilge Zengin’in ne gerekçe ile Samsun’a ataması yapılmıştır?

İstanbul Rum Adliyesi 7. Temel Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Ensesi Kalın’in namına telkinde bulunulduğuna yönelik ulusal basına yansıyan ifadeleri için Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş harekete önceki midir? Bu iddialar incelenecek midir?

Bilge ve savcılara yönelik politik baskılara ilişik yerine Bakanlığınıza ya bile Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş’na 24 Haziran 2018’den bu yana birçok şikayette bulunulmuştur? Bu şikayetlerle ilgilendiren hangi iş mamul, hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

Tıpkısı dönemde, birçok bilgili ve müddeiumumi zat haklarına muhalif bir şekilde, bulunduğu ilden bambaşka tıpkı ile atanmıştır? Bu atamaların ardından birçok bilge ve savcı mesleğini bırakmıştır?”

Share: