Mustafa Adıgüzel: “Fındıkta Tekelleşmeye, Ortalık Hâkimiyetine, Mösyö Eksiksizlik Sonuç Verecek”

CHP Kalabalık Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Bölgesi’nin esas inikat kaynağı olan fındığa ilişik yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız Giresun’üstelik bariz Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk kere bir Umumi Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, ortalık hakimiyetine, Mösyö Eksiksizlik serencam verecek. Çünkü tığ milliyetçiyiz diye niteleyerek büyüklenme aldı. Umumi Başkanımızın yaktığı belen fişeği ile birden arkası sıra Türkiye Tarım Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalaba Milletvekili ve Kalabalık Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına izahat geldi. Bu tarihi süreci da Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah bitiren de yine biz olacağız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, CHP Ordu İl Başkanlığı’nda fındıktaki sorunlar üzerine bugün basın açıklaması yaptı. Adıgüzel, “Bugünün tarihi bir yere merhale edin. Fındıktaki F Tipi yapılanmayı, Fındıktaki paralel heybet yapılanmasını açıklıyoruz” dedi.

Adıgüzel, Ferrero’nun fındıkta tekelleştiğini CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Giresun’da açıkladığını belirtirken, “Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Tıpkı FETÖ paralel yapılanmasında olduğu kabilinden Ferrero de Erdoğan yoluyla beslenip büyütülmüş, demin bu devasa birleştirme yapı ile tıpkısı Fetö’nün sonradan yaptığı üzere Erdoğan’ı de dinlemiyor devlete dahi temel tutmaktadır” diyerek konuştu.

Adıgüzel’in konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

ŞİMDİ DAHI FERRERO 48 TL DEDİ: Erdoğan 54 TL dedi. İki dolaşma sonra TMO düzeltti. Deminden üstelik Ferrero 48 TL dedi, manavlar düzeltti: 48 TL bizim satış fiyatımız müstahsil fakat 45-46 TL’ye satarsa evet dediler. İyi tıpkısı Dolma Rüzgarı bitmeme ediyor. Biz Erdoğan fındık taban fiyatı açıkladığında ne demiştik? Bu aynı taban fiyatı değildir. Bu aynı neşir fiyatıdır. Bu benzeri biber dolması fiyatıdır. Bu bir zarar fiyatıdır. Bugün fındık piyasasında 3 farklı kıymet vardır. İşte o periyot fındık fiyatı adına bizim istediğimiz 70 TL verilseydi, başıboş etraf bugün 60 TL’nin altına inemezdi.

FERRERO PİYASAYI KİLİTLEDİ: Şu anda tüm tüccarlar kabuklu fındık ellerinde bekliyor. Ferrero piyasayı kilitledi. Zat da çalım yapmıyor, manav ve tüccardan üstelik almıyor. Ihtişam yerine hava özne TMO da üreticiye seçkin makule eziyeti yapıyor. Nem oranına göre boşluk yapıyor, fındığı reddetme ediyor, üste zaman zaman hiç akseptans etmiyor. Yetiştirici serbest piyasaya yönlendiriliyor. Zer ekincilik ismi ile Ferrero, yaklaşık 20.000 üreticiden 50.000 titrem fındığı 1 sene içre takanak. Idraksiz küsurat nahif fındık mı?  Doğrusu Ferrero kül fındığı kendisinin olarak görüyor.

HÜKÜMET ÜRETİCİYİ EKLEMEK YERİNE FERRERO’YU DESTEKLEDİ: Ferrero, Düzce’dahi nakız tesisi kurdu. Azamet bile 680 milyon TL bindi verdi. Hükümet üreticiyi bakmak namına Ferrero’yu destekledi. Memlekette ihtiyaçtan 3 kat aşkın fındık pili tesisi varken Ferrero’ya haddinden fazla balaban kapasiteli nakız tesisi için 680 milyon lira isteklendirme verdi. Tamlık kâin pili sektörünün 1 yılda yatığı işi 3 ayda yapacak kapasitede.

IGA’NIN BORCUNU 25 YIL ÖTELEDİ: Ferrero’ya doğrusu ülkede bulunan nakız sektörü için kişi sanayicisini bitirsin diye niteleyerek motivasyon veren hükumet fındık üreticisi üzere verdiği teşviki 9 yıldır 1 liralık bile arttırmadı. İstanbul Havaalanı işleten IGA’nın borcunu 25 yıl öteledi. Kaç para? Tam 1 milyar 195 milyon Euro. Tamam, çiftçinin borcu olunca hangi yapıyor suyunu kesiyor, elektriğini kesiyor. Traktörünü haczediyor. 120 milyar dolarlık dünya fındık piyasasında bize düşen hoppadak 2,5 milyar dolar.

BU BİR INIKAT DEĞİLDİR, BU BİR YEMİN METNİDİR: Bu işlemler bu kuzuluk şüphesiz geldi? Ilk 2015’te Oltan Besin satışı yapıldı. Arkası Sıra yerli ihracatçı, manav ve tacir ile uyuşma imzaladı. Bugün ilk kez bu sözleşmenin bazı detaylarını kamuoyu ile paylaşacağım. Uyuşma 17-18 bap. Henüz 1. Laf 1. Maddede Ferrero ‘Ben dünya lideriyim’ diyor. ‘Bana tabisiniz’ diyor. 2. yön b) bendinde ise peyda alıcılarına fındık fiyatını daima düşürülmesi talimatını veriyor. Bu benzeri itilaf değildir, bu tıpkı ant metnidir.

FERRERO, ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DEVLETİN ALIM FİYATINI TANIMAYIP KENDİNE GÖRE FİYAT AÇIKLADI: Gelinen noktada 392 ihracatçı firma zaman 39’a büyüklüğünde düşmüştür. Kalaba’da 55’ten 5’e düşmüştür. Yarın 1-2 pasaj kalacaktır. Ferrero, Erdoğan aracılığıyla açıklanan devletin çalım fiyatını tanımayıp kendine göre karşılık açıklamıştır. İstediği tüccardan fındık alıp, tıpkı koşullarda fındık veren tıpkı diğerinden almamaktadır. Ferrero, devletin rekabet kurallarını ve kanunlarını tanımadan kişi kurallarını kendisi koymaktadır.

SERBEST PİYASAYA FİYAT DAYATILMIŞ ETMEKTEDİR: Anayasamızın 167. Maddesi… Azamet, mülk, kredi, resülmal, mal ve bakım piyasalarının mıhlı ve düzenli işlemelerini sağlayan ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiili yahut geçim sonucu doğacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önler. Bu firma, devlete ve başıboş piyasaya değer dayatilmiş etmektedir.

GELİNEN NOKTADA FINDIKTA F-TİPİ YAPILANMANIN ADINI AÇIKLIYORUM, FERRERO: Biz bu filmi henüz önceki gördük. Erdoğan’ın zat elleriyle büyüttüğü ve bu ülkenin başına bela ettiği tıpkısı kombinasyon kanalizasyon henüz önceki nasıl devlete baş tuttuysa zaman dahi gene fındık sektöründe benzeri senaryo sahnelenmektedir. Gelinen noktada fındıkta F-tipi yapılanmanın adını açıklıyorum: Ferrero!

AYNI FETÖ KOŞUT YAPILANMASINDA OLDUĞU GİBİ FERRERO BILE ERDOĞAN TARAFINDAN BESLENİYOR: Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Bire Bir FETÖ koşut yapılanmasında olduğu üzere Ferrero birlikte Erdoğan yoluyla beslenip büyütülmüş, deminden bu devasa tevhit çatı ile aynı Fetö’nün sonra yaptığı kabilinden Erdoğan’ı üstelik dinlemiyor devlete de ser tutmaktadır. Erdoğan’ın fiyatını tanımıyor, devletin nizamlarına rakiplik mevzuatına meydan okuyor. Başıboş Rakiplik hukuku tıpkısı milli buyuru meselesidir. Zaman Ferrero ekonomimiz için bir milli güvenlik sorunudur.

SEN KİM OLUYORSUN: Bu laf siyaset üstüdür. Cumhur Reisi ile derhâl rastgele konuda fikirlerimiz değişik. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanı dolgunca evet de dokunaklı benzeri denk açıklıyor ve sen buna ‘ben seni tanımıyorum’ diyorsan dur orada bakalım. Sen kim oluyorsun?

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE, PİYASA HAKİMİYETİNE, ERKEK KEMAL SERENCAM VERECEK: Umumi Başkanımız Giresun’de belirtik Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk misil aynı Umumi Başkan fındıkta tekelleşmeye, meydan hakimiyetine, Erkek Kemal akıbet verecek. Zira biz milliyetçiyiz diye tavır aldı. Genel Başkanımızın yaktığı bel fişeği ile hemencecik arkası sıra Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalabalık Saylav ve Cıvıl Cıvıl Kent Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına meşruhat geldi. Bu tarihi süreci da Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah tüketici da tekrar tığ olacağız.”Share: