Muş’ta kadınlar çiftçilikle sülale ekonomisine katkı sağlıyor

Muş’ta çiftçilikle uğraşan karı hanımları, tıpkı yandan eş işlerine antlaşma ayırırken, tıpkısı yandan bile sülale bütçelerine katkı nail olmak amacıyla tarlalarda kötü toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Muş’ta kadınlar, esrar hasadı sayesinde aile ekonomisine yardım sağlıyor. Kötü istihsal merkezlerinden Muş’ta, yöre sakinlerinin yaman katliam ayı kendisine üstelik adlandırdığı ağustos ayı itibarıyla hasada başlandı. Günün önceki ışıklarıyla tarlanın yolunu markajcı kadınlar, topladıkları tütünleri türlü işlemlerden geçirerek satışa hazır ayla getiriyor. Çocuklarının yetişek giderleri ilkin görünmek üzere ayrıksı ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ocak ekonomisine müzaheret etmek üzere yevmiye karşılığında tütün hasadı işleyen kadınlar, yılın 8 ayını tarlalarda çalışarak geçiriyor.

Merkeze bağlı Harman köyüne çalışmaya mevrut 5 çocuk annesi Leyla Taş, kestirmece 30 yıldır esrar tarlasında fiilen geçimini sağladığını söyledi. Yaman toplamanın zahmetli benzeri aksiyon olduğunu belirten Taş, “Sabahleyin erken saatte kalkıp karı işleri ve çocukların bakımını yaptıktan sonra periyot boyu tarlada esrar pili ve desteleme işlemi yapıyoruz. Mayıs ayında kötü ekimini yapıyoruz ve ağustos ayında hasada başlıyoruz. Doğuda kadın tevessül etmek süfli çok tahakküm. Ocak hanımıyım, merbut eşime havari oluyorum. Genelde bu işleri hep kadınlar yapıyor. Evde temizliğimizi yapıyoruz, çocuklarımıza aşındırmak hazırlayıp çıkıyoruz. Rical mukavim anlamaz bu işten. Avrat eli alışkın olduğu üzere daim kadınlar yaman topluyor. Atlatmak parası fethetmek ve aileme katkı ulaşmak için kestirmece 30 yıldır bu işi yapıyorum. Yılda 8 ay çalışıyoruz” dedi.

Üç bala annesi Semiha Yavru de, savmak parası amacıyla çalıştıklarını belirterek, “Eşlerimize yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın geleceği için da olsa sınırlı çalışıyoruz. Başka mesleğimiz bulunmayan ve eksantrik sözleşme kaynağımız bulunmayan. Gelip esrar tarlasında akşama kadar çalışarak geçimimizi uydurmak zorundayız” diyerek konuştu. – MUŞShare: