Muş’ta besiciler 5 mahiye zorlu şita mesaisi amacıyla hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, şita mevsiminde hayvanlarını kar üstünde besleyebilmek için gizler ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin yer büyük hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, şita hazırlıkları amacıyla kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre mesafe, 2044 rakımdaki Varto ilçesine sadık Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayıcı vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita amacıyla stokluyor. Hele dağ köylerinde kış mevsiminin ağırbaşlı geçmesi nedeniyle hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 kocaoğlan kar üstünde yoklamak zorunda kalıyor.

“Geçim kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda düz aldığını ve kış mevsiminin epey yumruk geçtiğini anlatan muhtar Önder Tığ, gizler hasadına altıncı aydan sonraları başladıklarını söyledi. Gizler biçimini tamamladıklarını ve şu anda şita hazırlıklarını sürdürdüklerini rapor fail Tığ, “Torbalara doldurduğumuz samanları istif yapıyoruz. Kışın pahal geçtiği üzere tahminî 5 kamer hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, ilkbahar mevsimiyle hariç çıkarıyoruz. Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde okşamak zorundayız. Hayvanlarımıza esrar ve yemi anlaşılmaz veriyoruz. Kış mevsiminde 100 küçükbaş efsanevi üzere 20 ile 25 ton beyninde maden ve saman kullanıyoruz. Geçen sene kuraklık vardı o yüzden baya gravite yaşadık. Yemleme fiyatları birlikte artmıştı. Bu yıl susuzluk olmadığı için otlar daha gani. Bu sene sabık yıla bakarak daha gür. Verimler bol olduğu amacıyla bu yıl sıklet çekmeyiz” dedi.

“Günde tahminî 13 titrem samanı torbalara dolduruyoruz”

Maden torbalama işinde etkin işçilerden Yusuf Olumlu ise “Genelde özlük köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Yersiz kaldığımız zamanlarda dahi besicilerin şita hazırlığı için saman taşıma ve torbalama işinde çalışıyoruz. Gece 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve öğlen 13.00’e kadar çalışıyoruz. Ağırlık benzeri aksiyon. Günde tahminî 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz” diye konuştu. – MUŞShare: