Müşahede engeline rağmen 37 yıldır arıcılık yapıyor

Bayburt’ta çalışkanlığı ile dikkati çeken görmez Ahmet Oltulu, ağabeyinden öğrendiği arıcılık mesleğini 37 yıldır sürdürüyor.

Merkeze tutkun Esas Çımağıl köyünde durma fail 62 yaşındaki Oltulu’evet, 20 yaşında umum arasında “tavuk karası” evet de “karağı” adına birlikte aşina “retinitis pigmentosa” hastalığı teşhisi konuldu.

Hastalık nedeniyle önceden görme güçlüğü dinamik Oltulu, 15 yıl evvel da müşahede yetisini ağız ağıza kaybetti.

Gençliğinde ağabeyinden arıcılık mesleğini öğrenen Oltulu, engeline karşın hayattan kopmayarak mesleğine devam etti.

Arılarına titizlikle bakan 8 çocuk babası Oltulu, 22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı.

Yaklaşık 2 bin 200 rakımlı Kop Dağı’nın eteklerindeki köyünde örgensel bal üreten Oltulu, çalışkanlığı ile çevresinde denk gösteriliyor. Oltulu, azmin önünde hiçbir engelin duramayacağının üstelik en bereketli örneklerinden birini sergiliyor.

“Arının neye ihtiyacı varsa doğrusu sana kendisi anlatıyor”

Ahmet Oltulu, AA muhabirine, askerden geldikten sonradan hastalığı zımnında görme yetisinin yüzdelik 70’e düştüğünü söyledi.

Ağabeyinden arıcılığın inceliklerini öğrendiğini, ağabeyi irtihal edince de mesleğe bitmeme ettiğini anlatan Oltulu, “1985 yılında 22 kovanla bu işe başladım. 1990’lı yıllarda kovan sayımı çoğalttım. Yıllarca bu mesleği sürdürdüm. 2000’li yılların başında görüşüm yüzde 10’lardaydı. Görmemek bana bariyer değil çünkü çoluk çocuğumun rızkı. Çalışmak koca amacıyla çok adamakıllı tıpkısı husus. Ben dahi yılmadım çalıştım.” dedi.

Oltulu, hayatındaki biricik zorluğun görme engeli olduğunu fakat bunu da umursamadan çalışmaya bitmeme ettiğini dile getirdi.

Son 15 yıldır üstelik görme yetisini tamamen yitirdiğine dikkati çeken Oltulu, çocuklarının bile sayesinde arılara baktığını vurguladı.

Oltulu, mesleğinin türlü zorlukları olduğuna belen ederek, “Baştan arıya girdim mi çizin çizin bakıyorum. Şükürler olsun Rabbime ezberim var. Halis çerçeve istiyor mu, istemiyor mu sesten, ara sıra da algılarımla anlıyorum. O şekilde bitmeme ediyorum. Hiçbir güçlük yaşamıyorum zira Tanrı gözü almış, onun birlikte ayrıksı güzellikler vermiş. Hiçbir ant şikayetçi değilim.” diyerek konuştu.

Kovanlardaki problemi tecrübesiyle çözdüğünü belirten Oltulu, şunları kaydetti:

“Çiçek balı yaptığım ve şerbetle işim olmadığı amacıyla sili çerçeve istiyorsa çerçeveyi kaldırdığımda sesinden anlıyorum. Salt müterakim bu misil söve atıyorum. Anası olmayan katışıksız bire bir nevi ağlıyor. Onu üstelik intikal etmek için kalp ve güzel duyu olması geçişsiz. Yeniden meme başı vuran temiz, ötme sesi kabilinden benzeri curcunalı çıkarıyor. Tabii hakeza olunca yanımdaki çocuğa ‘şuna tıpkısı bak’ diyorum. Bu şekilde devam ediyorum. Arının kapağını açtığım, bezine elimi attığım ant arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor. Bezi gevşekse anlarsın kim aynı sıkıntı var. Umum yapıştırmışsa o arı güzel. Anaç üstelik var, hiçbir sevgili yok. Zayıf arı doğrusu saldırır. Sıkışık öz saldırır, bunlara de tezce engelleme ettin mi rahatlıyor.”

“Arıcılığı tasarruf etmek üzere bir niyetim namevcut”

Mesleğini bayıla bayıla yaptığını ve tezyit etmek üzere tıpkısı niyeti olmadığını ifade fail Oltulu, “Kötülük etsem de bende aynı bağımlılık oluştu. Arının sesini duymadan bayındır edemiyorum. Arıların o kadar sırrı var kim hangi büyüklüğünde anlatsam, ne kadar bilirsen bil denizde tıpkı katre. Arı rahatsızsa anla kim tıpkısı problemi var. Salt sana kendinde ne olduğunu anlatıyor. Yeter ki sen arıda ne olduğunu aramaya bak.” dedi.

Oltulu, arılarının kestirmece 2 bin 200 rakımda ve çiçek çeşitliliğinin sakil olduğu benzeri bölgede bulunduğunu, efdal kalitede bal ürettiğini söyledi.

Ürettiği yavru, pazara çıkmadan almaç bulduğunu vurgulayan Oltulu, şunları kaydetti:

“Balımı mahdut dışından bilenler alıyor. Antrparantez bazı firmalar umar ayırmak üzere alıyor, balın kalitesi faziletli olduğu amacıyla. Hiçbir yere çıkmadan balı burada satıyoruz. Organik yaptığımız için bal zaten haddinden fazla birkaç oluyor. Bu dahi bir anda acilen burada elimizden çıkıyor. Ballarımı ünlü sanatçılardan da düzlük var, doktorlardan de kayran var. Kalitesi çok güzelce.”Share: