Muş haberleri… Cumhur Reisi Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü programında konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Tek saldırıya, oyuna, tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü erek düzlük on paralık kimseyi affetmeyiz.” dedi.

Erdoğan, Malazgirt Milli Otopark Alanı’nda düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü programında konuştu.

Türk edebiyatında sunu haddinden fazla işlenen tarihi hadiselerin başında Malazgirt’in geldiğini tamlayan Erdoğan, ilmi araştırmaların yanında türkü, tecrübe ve hikayelerle destanlaşan bu zaferi kendilerinden sonraki nesillere birlikte tuşe etmek düşmek işlemenin, herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Ülkede benzeri bölüm milli değme özlenti kabil Malazgirt’in dahi unutturulmaya çalışıldığı günlerin yaşandığını tamlayan Erdoğan, şairlerin şiirleriyle, tarihçilerin eserleriyle bu sinsi oyunu nakzen millete bugün şanla, şerefle, heyecanla tekrarladıkları mahsulat bıraktıklarına bel etti.

“Bu şiirin ifade ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık”

Millete bu eserleri armağan fail eksiksiz münevverleri şükranla ecnebi fail Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yahya Kemal’in şu şiiri, 1000 yıldır Anadolu’üstelik girdiğimiz herhangi bir gazanın adeta özetidir. Bilgisizlik yıllarımdan bu yana bilcümle tabir ettiğim kadar ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur evet Rabbi, senin uğrunda ölen kargaşa budur evet Rabbi, ta kim yükselsin ezanlarla müeyyed namın, galip cilt zira bu son ordusudur İslam’ın.’ sınır dışı harekatlarımızın gelişigüzel birinde, dostlarımıza müzaheret üzere gittiğimiz seçkin yerde, bu şiirin ifade ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık. Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın şu şiiri de Malazgirt’ten bugüne haddinden fazla evire çevire mesajlar iletiyor. ‘Torunlarım dört yana kol dal gitsin, Malazgirt’ten İstanbul’a nöbet gitsin, gelip sana çarpan gücü yavaştan, anlamazsa haritadan sil gitsin. Fariğ kabilinden davran merkezde, iki yandan sağ yürüsün, sol gitsin, olsa üstelik son saatin, serencam dakikası, senden aman dileyeni sal gitsin, şehitlerim Allah’a desise desise gitsin, yaralıma su verene bal gitsin.’ “

Milletin vakit kaybetmeden ciddi aklı ve gücünü değil bir zamanda vicdanını, ahlakını ve inceliğini dahi ifade fail bu tasvirleri ruhlarının yeryüzü müstesna köşesinde saye ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bizi ecdadın alelhusus bigâne ettiği ve daim adına düşmana bakışını rapor ettiği yerde bizler bir Melik Alparslan kabilinden, ayrımsız Osman Gazi’nin, ayrımsız Fatih’in, Yavuz’un, Sultan Süleyman’ın yaptığı kabilinden zaman birlikte leşker meydanında seçkin kalem mücadeleyi verirken yegâne tıpkısı masumun canına fesih getirmemiş ve bu hassaslık içerisinde akıntı ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı rastgele içtima atılganlık ve sağlık sembolü adına görülmesinin gerisinde bu basiret vardır.” diyerek konuştu.

Bu inceliği yararlanmak isteyenlerin çıktığını kaydeden Erdoğan, ciddi ve azimli duruşla onların dahi üstesinden gelmeyi bildiklerini rapor etti.

“Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır”

Anadolu’nun adım adım Türk medeniyetinin maddi ve manevi unsurlarıyla işlenmesi sürecinin hem kılıçla hem kalemle hem da kalple olduğuna dikkati çekici Erdoğan, şunları kaydetti:

“Arif Nihat ne domuzuna söylüyor, ‘Ezanımdan alışıp tekbire, buldunuz mutluluk imanımla, vatan ettim sizi ulan topraklar, 5 fasıla damgalayıp alnımla.’ Ulus namına bugün de istiklalimizin işaretleri namına semalarımızda yankılanan ezanları ve baylan baylan dalgalanan hıyanet bayrağı alelhusus görmemizin gerisinde aha hakeza ayrımsız eğilim ve amor vardır. Tığ ezanlar susmayacak, öncü inmeyecek dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler boşuna bulut ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu zaferler, bu şehitler onların birlikte özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Kâfi ki vatanlarına ihanet etmesinler, yeter kim milletine düşmanlık yapmasınlar, kâfi kim milli ve manevi değerlerimize muhasamat beslemesinler. Bunun dışında hep başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır.”

Devletin beherglas vatandaşına sahip çıkma güce, kudrete ehil olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun amacıyla seçkin fırsatta “Bir Tane millet, tek öncü, yegâne yurt, biricik mehabet. Bire Bir olacağız, bol olacağız, cıvıl cıvıl olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.” dediklerini söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Hiçbir saldırıya, tek oyuna, hiçbir tuzağa tahammülümüz yoktur. Bayrağımızda sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü kasıt kayran tek kimseyi bilsinler kim affetmeyiz. Vatanımızı bölmeye, devletimizi yıkmaya çalışan on paralık kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Gayrı seçme konuda herkese gönlümüz de kapımız üstelik açıktır. Sultan Alparslan’dan Süleyman Şah’a, Osman Gazi’den Gazi Mustafa Kemal’e uzanan bilcümle teselsül içindeki değerimizin etrafında ne büyüklüğünde hasis kenetlenirsek, bugünkü değerli elmalarımıza o büyüklüğünde kararlı ve çabuk ilerleriz.” ifadelerini kullandı.

“Ati beniz yıl bizim medeniyetimizin asrı olacak”

Cumhuriyetin 100. yılına atadıkları 2023 hedefleriyle ait bunun amacıyla millete saraka verdiklerini, fethin 600. yılına atadıkları 2053 vizyonunu bunun için hazırladıklarını, Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci sene dönümüne adadıkları 2071 hayallerini bunun amacıyla kurduklarını tamlayan Erdoğan, “Mail tarihimizde 19. çağ yıkılışın, 20. asır baştan dirilişin çağıydı. İçinde bulunduğumuz 21. asır şahlanışın, inşallah gelecek beniz sene de bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.” dedi.

Erdoğan, konuşmasının böylelikle Ömer Öztürkmen’in “Bire Bir cuma namazı sabahı Allah’a cebin, Malazgirt’te 54 bin leşker, bestelediler yeryüzü domuzuna marşı, Allah’u ekber, Allahu Ekber, sancak bayrak fetih müjdesi, lime lime iklim-ı urum, evvel denizlerde geçmiş seccadesi Alparslan ordularının, Anadolu’m geliyor ışıktan kopuk askerler, Allah’a uzanmış başkaları geliyor, kalk ayağa kümbet ol düzlük ver, göklerce minareler geliyor, onlar kim ilahilerle yıkandılar, kırklarca okunmuş bire bir namazlı akarsu, vaktiyle dağlardan inen bozkurtlar, demin serencam delege ordusu.” dizelerini okudu.

Şehriyâr Alparslan’ı ve askerlerini tazim, yağmur ve hürmetle elgin fail Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünün Türk milletine, Anadolu’evet ve tekmil İslam alemine şiddetli olması temennisinde bulundu.

Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Yüce Felek, Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli’ye ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici’ye günün anısına bergüzar arz etti.

Tören sonrası Erdoğan, Bahçeli ve Destici’nin ellerini havaya kaldırarak vatandaşları selamladı.

Cumhur Reisi Erdoğan, törene katılanlarla sülale fotoğrafı dahi çektirdi.

Cingöz Mehterler Birliğinin eylem sunduğu törende, Kur’an-ı Cömert okundu, dualar edildi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Esenlik Bakanı Fahrettin Adam, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile Kült İşleri Başkanı Mürtefi Erbaş, DÜRÜST Parti Genel Başkanvekili Binali Sebep ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan bile katıldı.

(Bitti)

Share: