Münevver haberi: Nazilli’de “Sümerbank Basılmış Fabrikası Paneli” düzenlendi

Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin ve Sümerbank Basılmış Fabrikası’nın küşat yıldönümü etkinliklerinde Nazilli Belediyesi’nin katkılarıyla Nazilli Kaymakamlığı vasıtasıyla ‘Sümerbank Basık Fabrikası Paneli’ düzenlendi.

Mehmet Yüzügüler Kültür Sarayı Oyun Salonu’nda düzenlenen programa Prof. Dr. Akile Reşide Gürsoy Şatıroğlu, Dr. Günver Ruz ve Delice Aka Yılmayan hatip olarak katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren panelin yöneticiliğini ise Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu gerçekleştirdi.

Türkiye 3. Cumhur Reisi Azamet Bayar’ın torunu Prof. Dr. Akile Gürsoy, Çap Bayar ve Nazilli Sümerbank Basık Fabrikası adlı sunumunda basma güpür albümü, Izzet Bayar’ın yaşamı ve ekonomik görüşleri, Nazilli Basık Fabrikası’nın esas atma töreni, Cumhuriyet Altını geçmiş dönem sosyete şartları ve ekonomisi, Nazilli Basık Fabrikası’nın açım töreni ve bir zaman ve günümüzde önemi başlıklarını ince olarak katılımcılara aktardı.

Ziyalı Adnan Menderes Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Gündüz Bölümü Dr. Akademisyen Günver Çağ, Atatürk’ün Nazilli seyahatleri ve Nazilli ve Sümerbank Basılmış Fabrikası ile ilgilendiren konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Aydınlık ve İlçelerine 1924, 1930, 1931 ve 1937 yıllarında dört nöbet ziyarette bulunduğunu dile getiren Dr. Sıra; “Mustafa Kemal Ciddi 5 Mart 1930 Çarşamba haset özel trenle İzmir istikametinden yola çıktıktan sonraları Kemer, Torbalı, Selçuk, Aziziye (Çamlık), Reşadiye (Ortaklar), Karapınar (İncirliova), Aydın, Sultanhisar İstasyonlarında kendisini karşılayan ateşin vatandaş topluluklarının tezahüratlarıyla Nazilli’ye gelmiştir. Gazi, Nazilli Kaymakamı, mülki ve askeri erkan, Denizli Mebusu Yusuf As ve Nazilli halkı tarafından ateşli tezahüratla karşılanmıştır” dedi.

Nazilli tarihinin sunu bereketli şekilde anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Araştırmacı Yazar Şahin Efe Yılmaz, Sümerbank Basık Fabrikası’nın sebep Nazilli’de açıldığı konusunda bilgiler paylaştı.

Katılımcılara bir tane tek teşekkür fail Şehremini Kürşat Engin Özcan, bu tür programların Nazilli amacıyla balaban ehemmiyet taşıdığına özen çekerek konuşmacılara çiçek takdiminde bulundu. – AYDIN

Share: