Muaythai miniklerde Antalya şampiyonu olan Rümeysa’dan balaban garaz

Muaythai’de miniklerde Antalya mülk şampiyonluğu ve Türkiye 3’sü olan 11 yaşındaki Rumeysa Altay, hedefinin Türk bayrağını ecnebi ülkelerde savurmak olduğunu söyledi. 11 yaşındaki Muaythai sporcusu Rumeysa Altay, Antalya’da yapılan müsabakada miniklerde diyar birincisi oldu. Türkiye Muaythai Federasyonu 2022 yılı zindelik programında saha alan “Dumlupınar Meydan Muharebesi Zaferi 100. Yılı Torunlar minik ile yıldızlar Muaythai Türkiye Şampiyonası Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Salonu’nda yapıldı. Şampiyonadan Türkiye 3’sü yerine dönen küçük sportmen, geçenlerde gerçekleşecek dünya şampiyonasına antrenörü ve ailesinin desteğiyle hazırlandığını anlatım ederek, İstiklal marşını ve Türk bayrağını ecnebi ülkelerde ululamak istediğini söyledi.

” İlk müsabakada mülk şampiyonu”

Aksu ilçesinde ailesiyle dallı güllü Rumeysa Altay, 6 yaşında tekvando ile spora başladığını ve 9 kamer ilk Muaythai sporuyla tanıştığını belirterek, ” Spora ailemin desteği ile başladım. Tekvando sporunda siyah kuşağa kadar yükseldim. 9 aydır Muaythai sporu yapıyorum. Çıktığım evvel müsabakada yer şampiyonu oldum” dedi.

Kendi kilosu ve yaşında müsabakaya katılan tek sporcu

Antalya yer şampiyonluğunda özlük kilo ve yaşında rakibi olmadığı için kendisinden yaş ve kilogram namına nazik sporcuyla dövüşmek zorunda kaldığını kaydeden Rumeysa Altay, “Muaythai müsabakasında Antalya ülke birincisi oldum. Bu müsabakada Antalya ilinden miniklerde katılan bir tane sportmen bendim. Benden yaşça ve kilo yerine büyük benzeri sporcuyla savaşım ettim ve onu aşınmış ederek diyar şampiyonu olmayı başardım. Altın madalyayı aldım. Dumlupınar’da Türkiye Muaythai Federasyonunun düzenlediği 100. Yıl müsabakasında Türkiye 3’üncüsü oldum ve tunç madalya almayı doğruluk kazandım” şeklinde konuştu.

“Bayrağımı yüceltmek istiyorum”

Antrenmanlarının devam ettiğini ifade eden Rumeysa Altay, “Aynı günüm kilolu geçiyor. Okula gidiyorum eve gelip tıpkı müddet dinlemiyorum. Sonra kum torbasında çalışıyorum. Akşam Ezanı spor salonunda çalışmaya bitmeme ediyorum. Gece geç saatlere kadar çalışıyorum. Zaman Zaman geceleyin ikiye kadar bitmeme ediyor.10 Eylül’de iller arası yarışma olacak. Buraya katılacağız. Teşrinisani ayında gerçekleşecek Arsıulusal Bariz Cup Muaythai Yarışmasında ülkemi mandepsi edeceğim. Antrenörüme ve aileme haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Bana destek oldular. Ego dünya müsabakasına katılmak istiyorum. ve bayrağımı ululamak istiyorum” dedi.

Cet Mehmet Altay ise karı olarak spor sevdalarının olduğunu, kızları Rumeysa’nın bunu taçlandırdığını belirterek, “Rumeysa’dan hoşur iki çocuğumuz elan var. Onlarda ablalarının yolundan gitmek istiyorlar. Aile namına elimizden mevrut değme tip desteği vermeye hazırız, kızımızın yanındayız” şeklinde konuştu. – ANTALYA

Share: