Minimal sevap üzere boğumlanma edilen rakamlara Nazır Vedat Bilgin’den tekzip geldi

Himmet ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, geri gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Âlim, milyonların merakla beklediği asgari ecir zammıyla ilişkin dahi değerlendirmeler yaptı. Minimum ücretin üstünde nicelik yarıştırılacak aynı laf olmadığını tamlayan Icra Vekili, “Minimal sevap benim da karar vereceğim ayrımsız laf değil. Minimum Ecir Tespit Komisyonu var. Para Şişkinliği oranını değerlendirerek komite eliyle belirlenecek. Minimum ecir şu büyüklüğünde olacak bu kadar olacak, kimden çıkıyor bu rakamlar. Yasal süreç galiba. Deminden ego bile 20 bin olacak diyeyim. Teşrinievvel, kasım, boşluk bu pahalılık rakamlarını göreceğiz. Yarkurul bunu değerlendirecek ve değişmeyen verecek. Cirim söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler evet üstelik öylesine oranlama yerine açıklıyordur herhalde.” dedi.

Vekil Bilimci, sağlık vergisi düzenlemesiyle ilişkin Hazne ve Maliye Bakanı ile görüştüklerini, bu konuda çalışmanın bitmeme ettiğini söyledi.

ARALIK AYINDA TOPLANTILAR BAŞLAYACAK

Minimal ücret, orak ayı ayında yapılan zamla gelişigüzel kesin 5 bin 500 teklik adına uygulanıyor. Minimal Ücret Belirleme Komisyonu’nun açıklık ayının evvel haftasında toplanması bekleniyor.

Share: