Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Köymen: “Gezi Tutukluları, Oradan Mücadeleye Ulama Sunabilecek Hangi Varsa Onu Yapmaya Çalışıyorlar”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde Seyahat tutuklamalarına karşı bitmeme fail Hak Nöbeti’nin 147’nci günü ve 19 Ilkgüz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları El Birliği Günü zımnında matbuat açıklaması yapıldı. Gezi Davası tutukluları ile görüştüğünü tamlayan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Idarehane Başkanı Esin Köymen, “Seçim rüşvetlerinin, kent arazilerinin pazarlandığı ayrımsız ortamda oradan mücadeleye ulama sunabilecek ne varsa, onları yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Gezi tutuklamalarına cebin TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde başlatılan Hak Nöbeti bitmeme ediyor. Nöbetin 147’nci gününde, ‘Mühendis, Mimar ve Site Plancıları Dayanışma Günü’ kapsamında matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya Malatya Mekân Platformu Başkanı Hatice Eroğlu Akdoğan, Validebağ Gönüllüleri’nden Arif Sarih ve eski CHP İstanbul Saylav ve İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Bedel Gökmen Ders birlikte katıldı.

“Gezi’ye emeğimize ve mesleğimize eş çıkıyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada, “Berbat gider Gezi kalır”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Hukuksuz esirlik sona erecek” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan TMMOB İstanbul İl Eş Güdüm Müesses Sekreteri Seyfettin Orion, şunları söyledi:

“YEGÂNE KOCA REJİMİ ALTINDA HAKLARIMIZ GİDEREK BUDANMAKTADIR

“İçinde bulunduğumuz soylu erki kriz, bütün halkımızın olduğu kabilinden emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve site plancılarının dahi hayatlarını zorlaştırmaktadır. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, rant hırsının veri ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının uğrunda tutulması zımnında mesleğimiz sistematik kendisine değersizleştiriliyor.

Kontrolsüz yetkilerle donatılmış yegâne herif rejimi altında emeğimiz değersizleştirilirken, kişi haklarımız bile her an budanmaktadır. Lazım kamuda lüzum özel sektörde herhangi bir türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini örümcek mecmu meslektaşlarımız giderek daha ağırlık koşullarda çalışmaktadır.

‘Parti Devleti’ anlayışıyla yönetilen kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız siyasal gravite ve filiz tehdidi altında, düşük ücret, grup sorunu, kişi haklarının ihlal edilmesi, bağan katma göstergeler kabil birçok sevgili ile yüz yüzedir.”

“ELAN FAZLA ÇABA SARF ETMEK ZORUNDAYIZ”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, Yolculuk Davası tutuklularıyla yaptığı görüşmeyi şöyle aktardı:

“Hem Cilalı (Yararlı) abla, Çiğdem (Mater) ve Mine (Özerden) ile konuşma şansımız oluyor. Hem birlikte Tayfun (Alp), Duygusal (Atalay) ve Hakan (Altınay) ile. Hepsinin moralleri akıbet mertebe durumunda, akıbet kademe etken ve üretkenler. Öncelikle Adalet Nöbeti’hangi bilcümle katılan dostları selamlıyorlar. Kucak dolusu sevgilerini gönderdiler. Onları tesahup etmek isterim sizlerle. Hiç bıkmış değiller bizi elan fazla motive ediyorlar onu söyleyebilirim. Alelhusus böylesi bire bir dönemde, seçimlerin bu kadar yaklaştığı tıpkı atmosferde, intihap rüşvetlerinin, şehir arazilerinin pazarlandığı tıpkısı ortamda oradan mücadeleye katkı sunabilecek ne varsa, onları yapmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla biz dışarıdakilerin görevi elan dahi balaban. Olanaklarımız henüz çok, daha çok ceht düşürmek durumundayız. Bunu yeniden anımsatmak istiyorum.”

“GEZİ’YE SAHİP ÇIKMAK, ONURUMUZA SAHİP ÇIKMAKTIR”

Malatya Yer Platformu hesabına Başkan Hatice Eroğlu Akdoğan, şöyle konuştu:

“Yıllardır bizim bölgemizde, doğuda Malatya, Erzincan, Sivas yöresinde vahşi madencilik hareketi; topraklarımızı, suyumuzu kirletiyor ve tığ biliyoruz Türkiye’nin seçme tarafında Anadolu’nun rastgele tarafında yapılan bütün direnişlere Gezi, sabah yeli kaynağı olmuştur. Gezi’ye sahip çıkmak onurumuza erbap çıkmaktır.”

“DOĞAMIZI, TOPRAĞIMIZI ARKALAMAK IÇIN BEDELLER ÖDETİLİYOR”

Validebağ Gönüllüleri’nden Arif Sarih ise şunları söyledi:

“Çekmeköy’den tutun Malatya’ya kadar kavi çok yerde, değme yerde nöbet var ve bu nöbetler sebep tutuluyor? Doğamızı, gölümüzü, nehrimizi, toprağımızı, ağacımızı destek olmak için. Bunun için bedeller ödetiliyor. Kâh insanlara saldırılıyor. Bazı insanlar hapse tıkılıyor. İşte Yolculuk nöbetinin bir amacı da bu; Seyahat nedeniyle içeride tutulan arkadaşlarımız azade bırakılıncaya büyüklüğünde bu duyarlılığı ayakta tutmaktır.”

“TARİH, TMMOB’UN DİRENİŞİNİ YAZACAKTIR”

Bozuk CHP İstanbul Milletvekili Eder Gökmen Ders’ün açıklaması şöyle:

“Gündüz TMMOB’a yapılan saldırıları ve TMMOB’un direnişini yazacaktır diyerek düşünüyorum. Özellikle son 22 yıldır yapılan zulmü, herhalde dünyada eksantrik aynı örgüte yapılmamıştır diyerek düşünüyorum.”Share: