Milli sporcu Sudenur, gözünü zirveye dikti

Malezya’da 60 talih ve 64 takımın yarıştığı Çoluk Çocuk Muaythai Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi olta eden milli sportmen Sudenur Basancı, kızıl madalya kazandı. Basancı, Ekim ayında İtalya’dahi yapılacak olan Çoluk Çocuk Dünya Kick Boks Şampiyonası’nda üstelik birinciliği hedeflediğini belirtti.

Zonguldak’ın Devrek ilçesi Çaydeğirmeni beldesinde cıvıl cıvıl Milli sporcu Sudenur Basancı, antrenörünün yönlendirmesiyle başladığı muaythai branşında Gençler Acun Muaythai Şampiyonası’nda kızıl madalya kazandı. Sudenur, teşrinievvel ayında İtalya’bile yapılacak olan Çoluk Çocuk Acun Kick Boks Şampiyonası’nda üstelik birinciliği hedeflediğini belirtti. Ağustos’ta, Malezya’bile yapılan Muaythai Acun Şampiyonası’nda zinde kadın 57 kiloda rakiplerini geçerek zirvede saha alan 17 yaşındaki milli sporcu Sudenur Basancı, Acun Kick Boks Şampiyonası’nda gözünü zirveye dikti. Muaythai ve kick yumruk oyunu dalında 5 yıldır başarılar elde fail Sudenur, İtalya’üstelik yapılacak olan Gençler Acun Kick Boks Şampiyonası’nda de birincilik hedeflediğini belirtti.

Muaythai’de maçlara çıktıkça sporu çıktı sevdiğini belirten Sudenur Basancı, “Dövüş sporlarına bilcümle istekliydim, merakta edince umum eğitim kurslarında başladım. Antrenörüm Cemal hocam, bendeki o azmi, ışığı fark etti. Yetenekli olduğumu söyledi. Dünya şampiyonu olursun dedi. Ego ayrıca dünya şampiyonu mu, diyerek şaşırmıştım. Amma hocama inandım. Beni heveslendirme ederek cesaret aşıladı. Haddinden Fazla pir tabanlar yaptık. Bana bu sporu anlatarak sevdirdi iyi olsun. Bu şekilde başladık. Türkiye şampiyonu oldum. Daha sonra seçkin girdiğim turnuvada neredeyse hep bir numara oldum. Bu senede kick yumruk oyunu branşında acun kupası şampiyonu ve Avrupa şampiyonu oldum. Muaythai branşında Avrupa 3.’sü oldum. Sunu önemlisi Malezya’üstelik düzenlenen Muaythai Dünya Şampiyonası’nda bayrağımızı göklere çektim. Çokça mutluyuz, gururluyuz. Çünkü temel branşımız Muaythai branşında hedefimiz acun şampiyonu olmaktı ve Vietnam, Tayland, Amerika üzere yeryüzü el rakipleri yendik. Bizim için haddinden fazla çekicilik verici. O yüzden çok mutluyuz” dedi.

Yaşadığı çevrede dinç karı yerine bu gururun yaşamasına motivasyon verilmediğini söyleyen Sudenur, “5 sene önce bunu hocamın bana söylemesi ve Allah’ın izniyle gerçekleşmiş olması, o büyüklüğünde gururluyum kim anlatamam. Ama maatteessüf yaşadığım çevrede bu gururu yaşamamıza mukavim isteklendirme vermiyorlar. artık sporu bıraktırmaya müteveccih, maddi-manevi bindi bulunmayan, iş adamlarımız birlikte bu bölgede on paralık elimizden tutmadı. Cemal hoca ve ailem olsun hep özlük çabamızla buralara geldik” diye konuştu.

Bundan ahir hedeflerini anlatan milli sporcu, “Muaythai’de gençler kategorisinde son senemdi. Çokça şükür bunu kızıl madalyayla taçlandırdık. Gündeş hedeflerim ise büyüklere geçtim, ülkeme domuzuna dereceler hediye etmek istiyorum. 30 Eylül’de Acun Kick Boks Şampiyonası var, inşallah onda de böke tevessül etmek istiyorum. Önümüz çok belirtik. İnşallah evire çevire başarılara imza atacağız. Hazırlık sürecinde bizden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Muaythai Milli Takım Antrenörü Cemal Büyükbaş, hedeflerine birer birer ulaştıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Malezya’dahi ülkemizi onurla, gururla olta ettik. Sporcum yer mukavemetli gruptan çıkarak dünya şampiyonu oldu. Allah’ın izniyle henüz evire çevire işlerde başaracağız. Yaşadığımız ilde, Türkiye’de daha çok bu kızımızın sesi duyulsun. Maddi olarak de desteklerini kimesne esirgemesin. Bize bindi verenlere teşekkürlerimi sunarım. Ama daha çok duyarsız kalmayın. Sporcularımız ülkemizin bayrağını onurla, gururla dubara ediyorlar. Sunu gür dereceleri alıyorlar. Muaythai’den sonradan 6 modül madalya alıp özlük sıralamasında ülkemizi gururla acun 2.’si yaptık. Edisyon şartlarda yaptığımız maçlarda kazanmayı bildik.” – ZONGULDAK

Share: