Milli Eğitim Nazır Yardımcısı Şensoy, Düzce’de ekol açılışına katıldı

Milli Yetişek Icra Vekili Yardımcısı Sadri Şensoy, ” Bu yıl okullar kapandıktan sonradan hazırlıklara başladık. Bu süreci çokça bati şekilde geçirdik. 60 bin sililik personelini 81 ilimize dağıttık ve çocuklarımız tertemiz okullarına kavuşmuş oldu.” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde depreme müteveccih ihya çalışması tamamlanan Osmaniye İlkokulunun açılışı zımnında düzenlenen törene katılan Şensoy, öğrencilerin gösterisini izledi.

Şensoy, burada yaptığı konuşmada, Akçakoca’da 5 okulda başlatılan ihya çalışmalarından 3’ünün bittiğini, birinin haftaya, diğerinin ise yakın zamanda tamamlanacağını söyledi.

Tüm çalışmaları yakından takip ettiğini anlatan Şensoy, “Henüz geçmiş söz vermiştim. ‘Ekol tamamlanınca açılışa geleceğim.’ diyordum. O sözümü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu sene okullar kapandıktan bilahare hazırlıklara başladık. Bu süreci haddinden fazla kırıcı şekilde geçirdik. Personel sorununu hallettik. 60 bin kovanlık personelini 81 ilimize dağıttık ve çocuklarımız tertemiz okullarına kavuşmuş oldu.” dedi.

Şensoy, anaokulu ika ve okullaşma oranını yüzdelik 100’e çıkarma hedeflerinin olduğunu vurgulayarak, “Okul öncesi eğitime çokça ağırlık verdik. Bunun için 3 bin anaokulu, 40 bin anne sınıfı ika hedefi koyduk. 2021 yılında 5 yaş okullaşma oranı yüzde 78’di. Bunu yüzdelik 93’e çıkardık. Çokça mutluyum. Akçakoca’da bu oranın yüzdelik 98 olduğunu Milli Eğitim Müdürü söyledi. Yani Akçakoca, Türkiye ortalamasının 5 nokta üstünde.” diyerek konuştu.

Daha bilahare okulun açılışını gerçekleştiren Şensoy, öğretmenlerle görüştü, sınıfları gezerek öğrencilere değişik hediyeler verdi.

Share: