Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer, Afyonkarahisar’da kıymetlendirme toplantısında konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, şartları sağlayıcı 614 bin öğretmenin eksper muallimlik ve başöğretmenlik için başvurduğunu belirterek, “Başvuran öğretmenlerin yüzdelik 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini bütünler öğretmenlerin yüzde 96’sı sınava başvurdu.” dedi.

Özer, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜMÜLATÖR) Kurultay Merkezi’nde 2022-2023 Terbiye Tedrisat Yılı Yorum Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, katsayı uygulamasının son 20 yılda kaldırıldığını söyledi.

Peygamber’in hayatını ve Kur’an-ı Alicenap’i öğrenmeyle ait seçimlik ders opsiyonunun ilk defa sonuç 20 yıl içinde kurulduğunu tamlayan Özer, “Çabucak mortocu hatiplerin talebi değil. Bu mevki Mütedeyyin ayrımsız mevki. Öz çocuğunun Peygamber’in hayatını öğrenmesi yeryüzü anne talebi. Bunun için önder hatibe gitmesi gerekmiyor. Kur’an-ı Kerim öğrenmesi amacıyla imam hatibe gitmesi gerekmiyor. İşte bunlar dahi serencam 20 sene içerisinde gerçekleşti.” diyerek konuştu.

“1 milyon 500 bin öğrencimize ücretsiz aşındırmak veriyoruz”

Özer, beşeri sermayenin en bol kullanıldığı bire bir döneme şehadet ederken tıpkısı zamanda eğitimin önündeki tam antidemokratik uygulamaların bile kaldırıldığını söyledi.

“Eğitim ve içtimai politikaların yeryüzü enli kullanıldığı tıpkı aktarılma oldu.” diyen Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neler bunlar? Ücretsiz imtihan kitapları, apotr kaynaklar, pansiyonlar, taşımalı eğitimle öğrencilerin arz mail yerlere, en ferah okullara yetişebilmesini sağlamak. Şu anda 1 milyon 500 bin öğrencimize ücretsiz yemek veriyoruz. Şartlı eğitim bilimi yardımları, Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından devam ettirildi. Acun büyüklüğünde sosyal siyasa. Maksat, toplumun hiçbir kesimini fark etmeden eğitimle buluşturabilmek. Sosyoekonomik seviyesindeki problemlerden etraf tek kimsenin kıygın olmamasını temin etmek yani eğitimde okazyon eşitliğini temin etmek.”

-“5 yaşta okullaşma oranını yüzde 94’e çıkardık”

Özer, 20 yılda eğitimdeki başarı hikayesinin haddinden fazla henüz bol noktalara taşınmasıyla ilişkin kullanılmamış dönemde açılımlar yaptıklarını vurguladı.

Okul öncesi eğitimdeki eşitsizlikleri eğitimin farklı kademelerinde bile giderdiklerini anlatan Özer, “Göreve geldiğim zaman Türkiye’deki mutlak anaokulu sayısı 2 bin 782’ydi. ‘Bir yıl içerisinde 3 bin bakir anaokulu yapacağız.’ dedik. İstanbul’da Emine Erdoğan’ın himayesinde projeyi başlattık. Şu temel kadar 1800’e mail bağımsız anaokulunu 10 ay içerisinde bitirdik, 14 bin 80 derslik açtık. Bu bağımsız anaokullarının haricinde. 10 kamer kabil gelişmemiş sürede yüzde 78 olan 5 yaşta okullaşma oranını yüzdelik 94’e çıkardık. Tasavvur, yüzdelik 100’e ulaşmak. Ama esas gaye 3-5 gözyaşı aralığındaki OECD ortalamasına bürümek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun vakit kaybetmeden benzeri kafa olduğunu kaydetti.

Öğretmenliğin, eskimemiş ilave haklarla toplumdaki statüsünün çokça elan ongun noktalara geleceğini dile getiren Özer, şöyle konuştu:

“Sınavla ilişkin kat sayı soru kitapçıklarını yayımladığımız ahit öğretmenlerimiz çıktı elan sıcak bir şekilde olaya bakmaya başladı. O troller ile manipülatörlerin etkisi anbean azalmaya başladı. Siyasiler bu alanda rant gördüler, öğretmenlerimize sınava girmemeleri ve boykot etme çağrıları yaptılar. İnanılmaz, öğretmenlerin kutsallığı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetin bu kanunla öğretmeni taciz ettiğini iddia ettiler.”

Özer, şartları sağlayıcı 614 bin öğretmenin, bilirkişi öğretmenlik ve başöğretmenlik için başvurduğu bilgisini paylaşarak, “Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tümleç öğretmenlerin yüzdelik 96’sı sınava başvurdu.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, Afyonkarahisar Belediyesi ile SELIM Öğür İl Başkanlığı ziyaretinin ardından kentten ayrıldı.

Share: