Metaverse’te hakimiyet savaşları başladı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Akıbet dönemde popülerliği giderek küsurat metaverse’e yönelik bakir sorular gündemde. Metaverse lacerem işleyecek ve kimin kontrolünde olacak? The Sandbox, FLUF World kabilinden saklı yazı şirketleri bu sorunun cevabının, dijitalin geleceğini belirleyeceğini düşünüyor. Metaverse şirketlerin sahipliğinde mi olacak, ya da insanların öz kimliklerinin anahtarlarını elinde tuttuğu benzeri alana mu dönüşecek? Kullanıcılar öz verilerinin ve varlıklarının sahipliğini taşıyabilecek mi ve çalışmalar ile platformlarda bunları bilcümle yetkiyle kullanabilecekler mi?

Eksiksiz bu soruların ardında ise biricik bir kilit istifham var: Şirketlerden ziyade vatandaşlar eliyle yönetilen tıpkısı metaverse zenginleşir mi, elan eşitlikçi ve elan değerli mi tamam? Kurumsal metaverse alanının tartışmasız lideri Facebook (Sermaye) CEO’su Markka Zuckerberg, Sermaye’nın metaverse’ü hayata buyurmak üzere vacip anne teknolojilerin perde arkasındaki âdemoğlu olacağını açıkladı. Donanımdan, metaverse içerisinde düzlük takanak uygulamalara ve dijital etiket sistemlerine, cümle teknolojilerin geliştirileceğinin altını çizdi.

Forbes’un haberine bakarak Non Fungible Labs Kurucuları Brooke Howard-Smith ve Alex Smeele ile FLUF World’ad ardındaki grup ise haddinden fazla elan farklı aynı metaverse manifestosu açıkladı. Açıklamada kilitsiz küreksiz ve eksiksiz bir metaverse vizyonu aktarılırken, kullanıcıların gösterişli sahibi olmasının şeş çizildi.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen SXSW konferansında katılımcılar blockchain teknolojisi ve blockchain kâmilen araçlarla olgun ve etiket kontrolünün kurumlardan kişilere verilmesi, kişilerin doğrudan sayısal erinç sahipliği, soylu erki değerlerin aracısız aracısız aktarılması gibi konularda tartışmalar yürüttü. Kamusal blockchain teknolojisiyle bu özellikler kurumlar vasıtasıyla değil, kullanıcılar vasıtasıyla taharri edilen aynı metaverse’ü hayata geçirebilir. Bu kemiksiz kaynaklı temel bir zamanda inovasyon ve yaratıcılığın kamusal bati yoluyla tetiklendiği ruhlu ve yıpranmamış benzeri periyot başlatabilir.

Kamusal blockchain teknolojisi sadece belirtik kaynaklı olmakla kalmıyor, bire bir zamanda yaratıcıları ve inovatörleri doğrudan ürettikleri derece dolayısıyla ödüllendiriyor.

Saklı Yazı toplulukları ise bu yalınlık kaynaklı sistemin ve ödüllendirme modelinin metaverse’ü çok elan varlıklı, zinde ve değerli tıpkı ağıl getirebileceğine inanıyor. Metaverse alanına şirketlerin bilgili olması halinde ise kurumsal basiret ve iş modellerinin sınırlayıcı gravite yaratacağı düşünülüyor. finansgundem.com’un derlemesine bakarak FLUF World birlikte eksiksiz yerine hakeza benzeri vizyonla ve küşade kaynaklı tıpkı çerçeveyle hayata geçti. 2021 yılının ağustos ayında Non Fungible Labs 10 bin NFT tavşan avatarından oluşan tıpkısı koleksiyon yayınladı.

“FLUF” adı sunulan tavşan avatarlar Ethereum blockchain’i üzerinde meydan alıyor ve bu nedenle bile uygulamalardan bağımsız milletvekili hareket edebiliyor. Projenin yaratıcıları koleksiyonun etrafında tıpkı komünite oluşturmaya çalıştı ve NFT sahiplerinin FLUF’ların ticari haklarına cemaat olmasına imkan tanıdı. Bu uygulama NFT sahiplerini komünitenin başarısıyla doğrudan münasebetli konuma yerleştiriyor. Bu yaklaşımdan ise metaverse’ad geçmiş yıldızı akla yatkın. The Hume Collective isimli tıpkı plak şirketi “angelbaby” adındaki NFT’lerine 3 boyutlu bir canlandırma hazırladı ve FLUF Village’birlikte dijital benzeri performans gerçekleşti.

Buna karşın degaje kaynaklı ayrımsız model bile kâh sorunları beraberinde getiriyor. Bunlar beyninde merkeziyetsiz sayısal alanda yönetimin elbet olacağı sorusu da kayran alıyor. Fakat tıpkısı zamanda kullanıcılara ve topluluklara elan slayt ve katılımcı tıpkı düz sağlıyor. Yalnızca beş altı iri kurumsal iştirak ve hissedarın hakimiyeti hesabına temel anlamda bariz aynı metaverse, kullanıcılara sistemdeki sorunlara aracısız hal reprodüksiyon fırsatı sunabilir. Bu aplikasyon ayrımsız zamanda gelecekte kullanılmamış iş modellerinin tasarlanmasına dahi ulama sağlayabilir.

Vezneci fintek rekabetini repo oranları belirleyecek

 

Ünlü açığa satışçının yeni hedefi Coinbase

 

Blockchain teknolojisiyle alelacele dünyalık transferi

 

Share: