Mersin’deki orman yangınında aylı ayran budalası “Mal”ı komandolar kurtardı

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınında dumanların arasından kurtarılan gebe tırı vırı “Ot”ın sahibi Kamil Bulut, bitirmiş komandolara gönül borçlusu.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda güzeşte çıkan, itfa çalışmalarının havadan ve karadan sürdürüldüğü bölgede dumanların beyninde artan gebeş, güllabi komando birliğine bağlı askerlerce fark edildi.

Komandolar, bölgeden çıkardıkları ineği, mahalle meydanındaki aynı ağaca bağladı. Aradığı “Gizler” adındaki ineğini gören Kamil Bulut, iri sevinç yaşadı.

Kamil Keder, AA muhabirine, yangının başlangıcından itibaren ızdırap anlar yaşadıklarını söyledi.

Bölgedeki alevlerin rüzgarın etkisiyle şiddetini gücük sürede artırdığını anlatan Keder, şöyle devam etti:

“Sabahleyin 6.30’üstelik cuşuhuruş daha çok, saat 9’a geldiğinde bizim habbe çevresine büyüklüğünde indi. Çabucak geldi. çatır çatır yandı hava. Eve müracaat etmek istediğimde birlikte askerler, altın bire bir eşyam varsa onu alıp evden çıkmamı istedi. Hayvanlarımız orada kaldı, onları de askerler çıkardı. Onun (Sırlar) çıkarıldığını bilmiyordum. Askerler çıkarmış onu. Ağacın yanına geldiğimde burada ilişkin olduğunu gördüm.”

“Kurtulduğu amacıyla mutluyum”

Bulut, aylı ineğini kurtaran askerlere teşekkür ederek, “Devletimizden, askerimizden ve milletimizden Allah razı olsun. Kurtulduğu için elbette kim mutluyum. O benim ayrımsız tanem. Bu ineğimden günde yer birkaç 30 litre benzin sağıyorum. Yaklaşık 10 yıldır benim kapımda. Onun 2-3 şerha ayvaz danasını, 2-3 parça dahi düvesini sattım. Şu dakika iki canlı. Doğurmasına kısaca 40 aktarılma var.” diye konuştu.

303 konuttan 790 gönül boşaltma edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda esbak sabahleyin daha belirlenemeyen nedenle coşkunluk çıkmıştı. Akva rüzgarın birlikte etkin olduğu bölgedeki yangını söndürme çalışmalarına Mersin’in birlikte Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler bindi vermişti.

Yangın, akşam ezanı saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayılmıştı. İki ilçede hareketli olan ateş zımnında tedbir gayeli 303 bölük boşaltılmış, 790 gönül tahliye edilmişti.Share: