Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine sadık tıpkı mahalleye kadar yayılan yangına alarga ve karadan engelleme devam ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle cuşiş imdi. İhbar üzerine bölgeye Sazak Orman Toprak Müdürlüğüne ilişkin gelgel araçları ve kayran ekipleri gönderme edildi.

Kuvvetli rüzgarın faal olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler birlikte sönüm çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye akşam düşünüm ve uçuş dizgeli helikopterler birlikte gönderme edildi.

Çalışmalara yer ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, uyanık ve vatandaşlar birlikte bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam eden ateş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki ara sıra evler tedarik gayeli boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin Ağacı-Antalya D-400 yağız yolu ulaşıma kapatıldı. Karaca yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri birlikte trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ vasıtasıyla Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik üzere kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle alarga müdahaleye devam ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Mualla Hamza Pehlivan, Mersin-Antalya kara yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını sönüm çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabah saatlerinde başlayan yangının rüzgarın da etkisiyle güdük sürede yayıldığını tabir eden Pehlivan, yangının önce etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde deli dolu olduğunu belirtti.

Yangına ahit içerisinde engelleme kâin ekiplerle ilgilendiren bilgi veren Pehlivan, “Hava karardıktan bilahare birlikte 3 gece uçabilen helikopterle da mücadeleye devam ettik. Şu anda da mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri yoğun tıpkısı şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler bile karışma doğmak üzere savaş bitmeme ediyor. Şu anda onlar çalışarak şeb saatleri olmasına rağmen personelimizle beraber arazideler. Personel sayımız dahi gün içerisinde artarak bitmeme etti. Şu anda birlikte 850 personelimiz bizzat bu arazözlerde, arazide ve iş makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, TOMA’lardan bindi alıyoruz. 20 civarında TOMA ile de bindi olunuyor.” diyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün şimal-güney istikametine döndüğünü dile getiren Pehlivan, şöyle devam etti:

“Yamaçlardan aşağılara akıllıca yayılmaya başlayınca tığ Büyükeceli’de 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Antrparantez gine Silifke Hırmanlı’da 20 bölük ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma etmemiz gerekti. Sefer üzerinde esasen benzeri dinlenme tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin dahi 20 konutluk tıpkı Acarlı mezrası var orda de 50 vatandaşımızı boşaltma ettik. Toplamda dahi 790 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ev adına dahi 185 basamak, 118 da gene dinlence köyündeki bölük başlamak için 303 konutu boşaltmış durumdayız. Tabiatıyla vatandaşlarımızın seçkin mağdurluk yaşamaması amacıyla onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. İaşeleri Kızılay tarafından sağlanıyor. AFAD iş gruplarımız var. Bilcümle say gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren enerjik ayrımsız şekilde hizmet veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye bindi sağlıyorlar. Elbette ki proses içerisinde 7 birlikte yaralımız oldu. Onlar yangınla savaş ederken bu cins şeyler, dumandan duygulanma şeklinde olabiliyor. Onların de keyif durumları gayet gür, hayati tehlikeleri yok. Onlara dahi geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bütün Mersin’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize eski olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Birey kaybının olmamasının sevindirici olduğunu tamlayan Pehlivan, zarar tayin çalışmalarının bodur sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda ayrımsız konut zararı bulunmayan”

Pehlivan, cuşiş zımnında temas risk olmaması üzere Mersin-Antalya yolunun bile geçici namına trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın taharri altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını nâkil Güreşçi, “Savaşım devam ediyor, sabaha kadar üstelik devam edecek. İnşallah, bilcümle çabamız sunma kısa sürede kontrol altına almak. Şu anda tıpkısı basamak zararı namevcut. Yemeden Içmeden ormanlık düzlük içerisinde metruk ayrımsız yapı saraka konusuydu. Şu anda çok şükür ayrımsız basamak zararımız namevcut.” dedi.

Vali Güreşçi, yangında sabote ihtimaliyle ait bir soru üstüne şunları kaydetti:

“Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diyerek henüz diyemiyoruz ama üzerinde ilişkin arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o cepheli tıpkı tespit bahis konusu değil ama haddinden fazla cepheli değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: