Mersin’deki Dana Adası’nda plonjon turizmi yaygınlaşıyor

Mersin’üstelik bölge turuna çıkanların gökçe denizi ve yeşil doğasıyla tercih ettiği Dana Adası, su altı zenginlikleriyle birlikte plonjon tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, tekne turlarıyla Şarki Akdeniz’i gezen domestik ve yabancı turistlerin önceki duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği doğasının birlikte su altı zenginlikleriyle bile öne çıkan ada, dalgıçlara ve değme dalış eğitimi alanlara ocak sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların arkası sıra suya forma katılımcılar, Akdeniz’in altındaki yaşamı gözlemleme şansı buluyor, natürel resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

“Gelişigüzel zaman değişik canlılara rastlama şansımız oluyor”

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, AA muhabirine, Dana Adası’nın bölgenin yeryüzü flaş dalış noktalarından biri haline geldiğini belirtti.

Ada ve çevresinin dalışa makul olduğunu söyleyen Günöz, “Adada, her gelgel koşulunda çokça bayındır plonjon yapabileceğimiz, teknenizi akıllıca şekilde demirleyebileceğimiz alanlar bulunan. İleri seviyedeki dalgıçlar ile dalışta uzman olmak isteyenler için 40 metreye kadar koyu plonjon denemelerinin haddinden fazla şen yapılabileceği bire bir düz. Bura, canlılığın artağan olduğu bölgelere dahi topluluk.” dedi.

Günöz, bölgedeki rastgele dalışta değişik şeyler keşfettiklerini vurgulayarak, “Belki burada 1000 öğün dalış yapmışımdır amma 1001. dalışımda dahi değişik şeyler görüyorum çünkü burası durağan tıpkı düzlük değil, sürekli diri bir düzlem var. Gelişigüzel ahit ayrımlı canlılara rastlama şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Dalışlara yerli ve ecnebi turistlerin ilgisinin arttığını dile getiren dalış eğitmeni Günöz, şunları kaydetti:

“Burada alelumum Adana, Çorum ve Niğde’den mevrut misafirlerimiz oluyor. Yetişek amacıyla Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar bile geliyor. Her hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye mail Zalim misafirimiz oluyor. Bunların birçoğu deneme dalışından sonraları terbiye alarak dalgıçlarımıza katılıyor.”

“İsmini bilmediğim birçok balık türünü gördüm”

Rusya’dan dinlence üzere kente gelen Sonya Sergeyeva, suyun altındaki zenginliği beğendiğini belirterek, “Bu nahiye çokça evire çevire, güvenilmez ayrımsız doğası var. Akarsu altını da beğendim. İsmini bilmediğim bir nice balık türünü gördüm. Kâffesi çok güzel ve farklılardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı ülkeden gelen Kiryal Miroşnikov üstelik detaylı yıllardır dalışla ilgilendiğini anlatım ederek, ” Türkiye’yi ve Mersin’i çokça sevdim. Buranın denizi haddinden fazla temiz, suyun şeş çok değişik ve güzel. Bölgedeki balıklar ve su şeş canlıları haddinden fazla bent albenili.” dedi.

İstanbul’dan gelen tatilcilerden Gamze Nasip Altındağ ise ilk kez katıldığı dalış etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti.Share: