MEMLUK Ankara Büyükelçiliği: “Türkiye ve İsrail’in Kopça Kendisine Büyükelçi Atayacağına İlişkin Haberleri Memnuniyetle Karşılıyoruz”

MEMLUK Ankara Büyükelçiliği, “ABD Ankara Büyükelçiliği kendisine Türkiye ve İsrail’in, iki devlet arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında çapraz olarak sefirikebir atayacağına ait haberleri kıvançla karşılıyoruz” açıklamasını yaptı.

KÖLE Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’nin İsrail’e 4 sene sonra sefirikebir nasıp kararı alması üstüne izah yaptı. Büyükelçilik toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan bağlanmış açıklaması şöyle:

“ABD Ankara Büyükelçiliği yerine Türkiye ve İsrail’in, iki mevki arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında kopça namına büyükelçi atayacağına ilgili haberleri kıvançla karşılıyoruz”

NE OLMUŞTU?

‘Mavi Marmara’ kendisine bildik İHH İnsani Müzaheret Vakfı ve Hür Gazze Hareketi’nin organize ettiği ve Gazze’ye insancasına müzaheret taşıyan 6 gemiye 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail devleti vasıtasıyla arsıulusal sularda yaptığı engelleme sonrası iki mutluluk büyükelçiliklerini karşılıklı çekmişti. 2016’da iki devlet beyninde normalleşmeye gidilmiş ve paçarız büyükelçilikler atanmıştı. 2018’de ESIR’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasına alın çıkan Filistinlilere, İsrail devleti marifetiyle dağ açılmasıyla 60 birey hayatını kaybetmişti. Bundan yağlık Türkiye büyükelçisini izansız çağırmıştı. O tarihten bu yana sefirikebir izansız dönmedi.

Share: