Melita’dan Malatya’ya Kültür, Konuşma, Devir, Arkeoloji, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri düzenlenecek

Malatya’bile, 17-20 Eylül’bile düzenlenecek 2. Arsıulusal Melita’dan Malatya’ya Kültür, Musahabe, Zaman, Kazı Bilimi, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri üzere basın toplantısı düzenlendi.

Vali Hulusi Delicesine, Konferans ve Eğitim Bilimi Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, etkinliklerde Malatya’nın fethinin sene dönümünün dahi kutlandığına değindi.

Kentin Türk-İslam kültürü merkezlerinden birine dönüşme sürecinin fethin dönüştürme ve ihya faaliyeti olduğunu dile getiren Şahin, şöyle bitmeme etti:

“Bizim gittiğimiz gelişigüzel yerde aldığımız toprakları mamure ettik, ulama sağladık, büyüttük, geliştirdik. Eksiksiz tersi bizim çıktığımız yerler söndüler. Bizim çıktığımız ne şehir belini doğrultabildi. Yemen zamanın genişlik ensesi kalın ülkesiydi, şimdi bakın ne halde. Malatya’de birlikte bunu vurgulamak istiyoruz, aynı medeniyet iddiamız var. Fetihle bu arada birilerinin hani bire bir açıklık ‘zulüm 1453’te başladı’ diye Kadıköy’de duvarlara yazmışlardı ya. Bu ahlaksızlara ayrımsız cevaptır esasen bizim burada yapmaya çalıştığımız. Mecmu tersi tığ tıpkısı uygarlık getirdik.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, geçmişini bilmeyenin geleceğine hükmedemeyeceğine değindi.

Gürkan, kentin fetih sürecini anlatarak, “Malatya’nın fetih süreci 18 Ilkgüz 1101, yani bu sene 921. fetih yılını kutluyoruz. Zımnında Melita’dan Malatya’ya Kültür, Musahabe, Gün, Arkeoloji, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri buluşmasını ana esprisi tarihi değerlerin günümüz insanına taşınması ve geleceği ulaştırılması amaçlanmakta.” diye niteleyerek ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, UNESCO Acun Mirası Listesi’ne giren Malatya’daki Arslantepe Höyüğü’nü gündemde tutmak ve kentin değerlerini ortaya çıkarma noktasına ceht harcama ettiklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Arslantepe’dahi yakın tarihte gelecek merkezi yapılacak. Valimizle bölgeye gittik, tıpkı binanın kamulaştırmasını yaptık. Kamulaştırılması gereken iki bina elan var, onların da kamulaştırmasını yapacağız. Değerleri açığa fark etmek, kentte yaşayanları bu değerlerin farkına varması ve bunları arsıulusal alanda insanlığa öncelemek için çalışmamız devam ediyor. ‘

Yeşilyurt Belediye Reisi Mehmet Çınar ise insanlarda kentle ilişik iptila uyandıracak etkinlik ve organizasyonları eskimemiş eskimemiş yapmaya başladıklarını söyledi.

Kentteki değerlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini anlatan Çınar, “Arada Sırada bizim cılız ve hasis gördüğümüz işleri haricen insanlar sahipleniyor, önemsiyor hem birlikte bizi farkına vardırtıyor. ” diye niteleyerek konuştu.

2. Arsıulusal Melita’dan Malatya’evet Firez, Laf, Gün, Kazı Bilimi, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri kapsamında kentte konuşma, workshop açılışları ve işporta kabil etkinlikler düzenlenecek.

Share: