Medical Point Gaziantep Gamma Knife Ünitesi 120 hastaya felah oldu

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde Familya 2022’üstelik Medical Point Umumi Heyet Komutan V. Hayrullah Kubba’nın öncülüğünde havza halkının hizmetine verilen “Gamma Knife Ünitesi” 120 hastaya radyocerrahi yöntemini uygulayarak iflah oldu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Medical Point Gaziantep Hastanesi’ndeki tedavi uygulamaları, Türkiye’üstelik Gamma Knife tedavisini ilk kez uygulayıcı ve 11 binden fazla pestil deneyimi olan Prof. Dr. Türker Tığ ve kendisi eliyle eğitilmiş takım ile alay malay, Hatır, Omurilik ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji) Uzmanı Prof. Dr. Aslan Güzelce’in liderliğindeki ekiple değerlendirerek karar verildiği, tedaviyi üstelik bu iki ekibin kolektif yürüttüğü planlama ile gerçekleştirildiği kaydedildi.

Medical Gaziantep Hastanesi Umumi Müdürü Ömer Emre Kubba ve Başhekimi Prof. Dr. Ekber Mecnunca Gamma Knife Ünitesi’ndeki liyakatli çalışmalar cihetiyle Prof. Dr. Fena Hâlde ve ekibine onurluk takdiminde bulundu.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Medical Point Gaziantep Hastası Genel Müdürü Ömer Emre Kubba, Gamma Knife Ünitesi’nin değişik yılı doldurmadan 120 kişinin radyo cerrahi yöntemi ile tedavi edilerek felah bulmasının kendileri amacıyla hava kaynağı olduğunu belirtti.

Kubba, bölgede bu hizmeti sunan Medical Point Gaziantep Hastanesi’nin avangart olma özelliğinin yeni yatırımlarla devam edeceğinin müjdesini verdi ve Prof. Dr. Arslan Iyice ile ekibine teşekkürlerini iletti.

Medical Point Hastanesi Bellek, Murdarilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aslan Adamakıllı da Gamma Knife Ünitesinde gerçekleştirilen otama yöntemi ile Gamma Knife ışın cerrahisi makbul hastalara durumunda bakım verildiğini, bu yöntemin hem hastalar hem birlikte hem de aileler amacıyla şişman bire bir teceddüt olduğunu kaydetti.

Bu şekilde, Gaziantep ili ve bitişik illerdeki Gamma Knife endikasyonu olan hastaların aynı dönme tedavileri yapıldığını kaydeden Güzelce, otama olan hastaların bire bir dolaşma evlerine dönebildiğini, otama sonrası süreç amacıyla dahi bu hastaların kontrollerinin sistemli ayrımsız şekilde planlanarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Güzelce, şunları kaydetti:

“İyi huylu tümörlerden arz kalın karşılaştığımız, meningiomlar, hipofiz adenomları, akustik nörinomlar, kraniofaringiomlar, glomus jugulare tümörü, hemanjioblastoma, santralci nörositom. kötü huylu kanı tümörlerinde ise öne çıkanlardan özellikle beyin metaztasları, bazı glial tümörlerde uygulanmaktadır. Fonksiyonel hatır hastalıklarından ise Trigeminal nevralji, kâh sara olguları, Oftalmolojik bazen problemlerde bile bu yöntemi uygulamaktayız bunlar da sırasıyla Üveal melanom, karasu yerine öne çıkmaktadır.

Öncelikle, esas bölgesine söve takılması ile işleme başlanır. Bu yöntem öncelikle Dernekevi anestezi uygulandıktan sonraları hastanın başına stereotaksik otama çerçeve takılması ile sağlanmaktadır. Bu söve başın sabitlenerek şua tedavisinin makul şekilde tam yerine akla yatkın yere verilebilmesi için haddinden fazla önemlidir.”

“Çerçeve takıldığı esnasında hastanın başında eğreti aynı basınç hissi oluşabilir ve beş dakika sonra hafif tazyik hissi dışında ağırlık olmamaktadır.” diyen Fena Hâlde şunlara vurgu yaptı:

“Sonrasında radyolojik görüntüleme alınır gayrı tıpkı anlatım ile çerçeveli yerine hastanın radyolojik (BBT yahut MR, gerekirse düşünce anjiografi) görüntüleri alınır. Bu aşamadan sonraları ise Otama planlanına geçilir. Radyocerrahi öncesi özel programlar yardımıyla vurgun alana müteveccih şua dozu planlanır ve bu şekilde sunulan koordinatlara akıllıca şekilde çerçeveye müstelzim tavır verilir. Akıbet adına de Gamma Knife tedavisine geçilir. Bu aşamada; Tutkun araba içine alınır ve yapılan planlamaya göre şua tedavisine başlanır. Otama sırasında hasta rastgele balkı, ızdırap hissetmez. Tedavi sonrası çerçeve çıkarılır, duruma göre 1-2 saat ortamında hekimin tavsiyeleri ile taburcu edilir.”

Gamma Knife şua cerrahisinde mehabetli noktaların bile altını çizen Evire Çevire, Gamma Knife şua cerrahisi ile mikrocerrahi çoğu zaman birbirini tamamlayabildiğini belirtti.

Hastanelerinin kanı ve asap cerrahisi kliniğinde tedavinin makul görüleceği hastalıklarda, lazım olan altyapı ve bilirkişi ekibimizle ferah ferah gerçekleştirdiğini hatırlatan Fena Hâlde, “Bazı hastalıklarda mikrocerrahi ve Gamma Knife tedavisinin ortak kullanımı gerekebilir ve bu tedavi yöntemleri birbirinin adına sabık değil bile birbirini mütemmim yöntemlerdir. Bu iki yöntemin beyin cerrahisi uzmanı aracılığıyla uygulanabiliyor olması hastalığın tedavi seyri açısında haddinden fazla mehabetli olduğu unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Share: