Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Domates Dolması bilgi, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı bir miftah kabil kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu uğur alması bizler için sürpriz değil. Unutmayalım kim burada yeryüzü şişman zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaşım etmeli ve güvenilir olduğu günlere esasen kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK vasıtasıyla kentteki tıpkısı otelde planlı “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın yerli ve bölgesel haberlere ulaşması için kamuoyu görevi üstlenen evcil gazetelere aracılık hizmetleri iletilmek üzere kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in son dönemlerde adının sık sık gündemde kayran almaya başladığını tamlayan Erkılınç, ekim ayında tıpkı sefer daha Meclis’e gelecek Matbuat Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in elbet şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, sonuç yasa teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına rağmen farklı zemine çekilerek bir nice tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Başkaca Matbuat İlan Kurumu için medyayı külfet altına ahzetmek üzere müesses kullanılmamış ayrımsız hava imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli tıpkı şekilde dağıtılmasıydı. Kısaca 60 yılı çok sürede, rastgele dönemde fikir ve muhteva farkı gözetmeksizin vasıtalık hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye birlikte bitmeme edecek. Bugün BİK’in muhtemelen odaklar vasıtasıyla yıpratılmaya çalışılması bizi hiç üstelik şaşırtmıyor. Sonuç 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve haricen kuşatılmaya çalışıldığı seçkin dönemde iletişim araçları kullanışlı bir aparat yerine göründü. İnanıyorum ki bu nitelik vatanını, ülkesini seven, halkıyla hoşgörülü olan sizleri birlikte fazlasıyla erinçsiz ediyordur. Yalan haber, dezenformasyon ve beşinci dal faaliyetlerinde basınımızı bir miftah gibi kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu meram alması bizler amacıyla şaşırtı değil. Unutmayalım kim burada en balaban zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgilendiren tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaşım etmeli ve inanılır olduğu günlere gine kavuşmalıdır diyerek beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının sunma büyük destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin mahsus olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak politik karar alması, iletişim araçları kuruluşlarının cezalandırılmasının beceri namına üstelik mevzuat olarak dahi tür olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Matbuat İlan Kurumu, bir cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının sunma şişman destekçisidir. Bizler hava yerine basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerel gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Matbuat İlan Kurumu’nun ceza ita yetkisi yoktur. Sıfır ayrımsız yetkinin eyleme dönüşmesi üstelik mümkün değildir. Biz seçme gazete veya dergiyi cezalandıramayacağımız kabilinden ödüllendiremeyiz. Matbuat İlan Kurumu tek gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Kamu gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı yeni çağa hazırlamaktır”

Domestik ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, yalnız basılı yayınlarla kalmayıp genel ağ gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine bel fail Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın genişlik önemli gazeteleri basılı yayınlarının birlikte yatırımlarını dijitale da yönlendiriyor. Zira büyük ve cebin konulamaz tıpkısı sayısal inkılap yaşanıyor. Ayakta tevakkuf etmek amacıyla değişim ve inkılap kayıt. Bayrı kültürümüzün taşıyıcı unsurlarından hattatlar teferruatlı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değiş o dönemde dahi kaçınılmazdı. Bugün da bu değişim mübrem. Hattatlar cebin çıkıyor diye niteleyerek matbaanın gelişini engellemek cins olamadığı kadar zaman için bile dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Sonuç iki sene içre internet haberciliğinin geliştirilmesi, yıpranmamış iletişim araçları reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde bilgi güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, evcil basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve içtimai medya eğitimi başlıklı eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz eksiksiz basın kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde kılavuzluk ettik. Bütün gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yıpranmamış bebek hazırlamaktır.”

Eskimemiş yasayla internet siteleri da sürekli kitap sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, iletişim araçları ve siyasetin aynı kesimi tarafından şuursuz bire bir şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bebek basamak uyduran düzenlemeler etkili tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla ölçülü karalama operasyonlarına maatteessüf bazen domestik gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle ilk 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ait söylenegelmiş ve emlak ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden aşkın. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın namına ne koydular? Fark teklifinin matbuat camiası amacıyla getirdiği arz oylumlu yenilik, internet fen sitelerinin sürekli ürün kapsamına alınmasıdır. Daha Çok internet siteleri birlikte mütemadi nişane sayılacak, resmi car yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi zar yayınlama hakkı mevcut gazetelerimize ilgili internet sitelerinin bittabi kazanılmış adalet anlamında benzeri ayrıcalığı üstelik olacak. Burası çokça yüce. Yani eskimemiş sâdır bire bir genel ağ sitesiyle bağlanmış basından internete geçenlerin aralarında bir farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan sonra bununla ilişik mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Büro Müdürü Ebubekir Günel birlikte devir mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek hesabına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya yönelik tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, planlı toplantının hem aksiyon birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem dahi gelecek altın fikirleri dinlemeye çevirici olacağını aktardı.

İlki Bursa’dahi gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya büro il müdürleriyle yerli gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı toprak toplantısı, istifham cevap ve teklif bölümüyle bitmeme etti.Share: