Mardin’deki kazada şehit olan polisi memuru, memleketine uğurlandı

MARDİN’in Derik ilçesinde, 2 TIR’ın neden olduğu ve 20 kişinin öldüğü, 26 kişinin da yaralandığı kazada şehit olan polis güçleri memuru Yahya Reşit’in (33) cenazesi, planlı törenin peşi sıra toprağa varmak için memleketi Çanakkale’ye gönderildi.

Kaymakamlık, geri saat 17.00 sıralarında, Derik’in Bahçelievler Mahallesi’nde kâin akaryakıt istasyonu yakınında meydana geldi. Sürücüsünün ismi öğrenilemeyen basılmış hamile TIR, freni boşalınca 2 araca çarptıktan bilahare devrildi. İhbar üstüne ilçe namına keyif, itfaiye aracı, cingöz ve polis ekipleri sevk edildi. Çevredekiler dahi ilçe yerinde toplanarak ekiplerin çalışmasını strateji etti. Kazayla ilgilendiren görevliler çalışmalarını sürdürürken, saat 17.30 sıralarında ise sürücüsünün ismi öğrenilemeyen matbu yüklü ayrıksı TIR, hızlı hızlı kalabalığın arasına daldı. Kaymakamlık yerinde bulunanlar, panik ve içtinap etmek içre kaçışmaya çalışırken TIR, apartmana çarparak durdu. Can pazarının yaşandığı kaymakamlık yerine çokça sayıda esenlik, polis ve itfaiye aracı ekipleri ekibi irsal edildi. Kazada 20 sevimli hayatını kaybetti, 26 dirilik birlikte yaralandı. Yaralıların tedavileri, kentteki mütenevvi hastanelerde sürerken, kez ise arılık çalışmalarının ardından tekrar trafiğe açıldı.

İlk kazaya müdahale edenler arasında mevcut ve martir olan polis memuru Yahya Ergin üzere Mardin’da uğurlama töreni düzenlendi. Martir polis güçleri memuru Reşit’in Türk bayrağına sarılı tabutu, Mardin Havalimanı’na getirildi. Törene Itimat Umumi Müdürü Mehmet Magnezit, Vali Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Itimat Müdürü Mahmut Felaket, 70’inci Mekanize Piyon Liva Komutanı Liva Burhan Patal ve şehidin ailesi ile mesai arkadaşları katıldı. Törende şehidin sili geçmişinin okunmasının arkası sıra İl Müftüsü Ulu Hayri Polat, dua etti. Şehidin eşi ve fariza arkadaşları, tören sırasında yaş döktü. Törenin peşi sıra şehit polisin cenazesi, silah arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa konularak Çanakkale’ye gönderildi.

?

Share: