Mardin’de eylem ve yürüyüşler 15 dönüş yasaklandı

Mardin Valiliği, toplantı, basın açıklaması ve stant açılış kabilinden etkinliklerin 15 çevrim yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, halkın tehlikeli bulunduğu alışveriş merkezleri, amme hizmeti görülen çatı ve kuruluşların çevresi, umuma bulutsuz alanlar, park ve bahçelerde sivil sosyete kuruluşları ile değişik köken ve hukuksal eşhas aracılığıyla planlı gösteri ve etkinliklerde, bu gösteri ve etkinlikleri düzenleyenler ile çevrede bulunanların güvenliği açısından sakıncalar doğabildiği belirtildi.

Derinti ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu’nun ait maddesi hükümleri mucibince, düzenlenecek seçkin soy gösteri ve etkinliğin izne bağlandığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, vazıh ve mecbur vadi toplantıları, tutum, basın açıklaması, açlık grevi, yerleşme eylemi, stant, imza kampanyası, oba ihdas, demeç talan, protesto eylemi kabilinden eylem ve etkinlikler ile bu eyleme bindi yöneltmek üzere eylem ve aktiflik açmak üzere gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 mahdut İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi göre engellenmesi, antrparantez 2911 basit Güruh ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri hükmü layıkıyla belirtilen konuların bitmeme niteliğindeki seçkin tür gösteri ve etkinliklerin Mardin devlet sınırları içerisinde 15 dönüş süreyle yasaklanmıştır. Karara uymayanlar ve yapılan ikazlara karşın kararı ihlal etmeye bitmeme edenler üzerine 2911 sınırlanmış Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile gayrı ilgilendiren kanun hükümleri kapsamında lüzumlu işlemler yapılacaktır.”

Share: