Manisa haberleri: Akhisar’da Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

19 Ilk Teşrin Muhtarlar Günü, Akhisar’da planlı törenle kutlandı.

Muhtarlar Haset, Akhisar Milli Kaime Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk arz merasimi ile başladı. İlk kendisine Muhtarlar Derneği Akhisar Büro Başkanı İhsan Gümüş Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Muhtarlar Derneği Akhisar Büro Başkanı İhsan Gümüş, günün valör ve önemine ilişik yaptığı konuşmada, “Muhtar etmek bulunduğu kesimin sunu ast ve üst tabakasını tanıyan, devletle arada güreşçi köprüsü oluşturan kesimdir. Kocabaşı adını açtığımızda kiminin babası, kiminin anası, sırdaşı, kat arkadaşı oluyoruz. Siyasilerin birlikte seçim öncesi evvel uğrak yeri oluyoruz. Bize bakarak bildirme gani muhtar, görevini yer mebzul özne, telefonunu bilcümle engelsiz markajcı, halkı ile arz gerçekten işine üstelik yardımcı olan muhtardır. Muhtarlık ihatalı, götürümlü oluşmak gerekiyor. Muhtarlık ücretinin son yıllarda minimal ücret konumuna getirilmesi bizleri rahatlatmıştır. Bizlere bu günü öğrenim fail sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ediyorum” dedi.

Törenden sonradan tüm muhtarların katılımıyla Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Içtimai Tesisler’birlikte kahvaltı programı düzenlendi.

Kahvaltı programına, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Akhisar Garnizon Komutanı Gelgel İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Sim, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Burada muhtarlara seslenen Akhisar Şehremini Besim Dutlulu, “Vatandaşların sorununu çözmeye müteveccih aynı konumunuz var. Türkiye’dahi muhtarlık çokça oylumlu bir meslektir. Bu mesleği bihakkın yaptığınız için sizlere teşekkür ederim. Sunu az ülkü yaşadığım kurumlar muhtarlıklardır. Akhisar Belediyesi liyakatli işlemler yapıyorsa, akilane yatırımlar yapıyorsa bu muhtarlarımızın özveren çalışmasındandır. Akhisar’daki muhtarlarımız adaletli ve fiyat bir şekilde görevini yürütüyor. Uray ile haddinden fazla domuzuna işbirliği içerisindesiniz. Akhisar için çok evire çevire amal yapıyorsunuz. Hepinize haddinden fazla teşekkürname ederim” diyerek konuştu.

Daha sonra alay düz Ilçebay Sabit Kaya ise “Seçkin birinizin mahallelerinize bakım için elbette uğraştığını bir güzel tanık oldum. Muhtarlık bizim izzet sistemimizde en çarkıt birimdir. Yeryüzü beş altı 200 yıla mümasil geçmişi vardır. 1829 yılında ilk defa İstanbul’da mahalle muhtarlığı kuruluyor. 1833’dahi Kastamonu’da ve sonrasında bilcümle Anadolu’ya yayılıyor. Muhtarlık halkın cesamet içindeki temsilcisi, devletin bile halkın içindeki temsilciliği oluyor.  Muhtarlık hem fehamet hem dahi vatandaşlık açısından çokça koskocaman benzeri kurumdur. Ihtiyarlamak ve yılmak bulunmayan. Vatandaşımızın sevgisini, itimadını, güvenini kazanarak seçiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz vakur ve havalı şerif görevinizde hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Share: