Malatyalı Sarıerik Üreticisi: “Tmo Köylünün Elinde Mülk Bittikten Sonradan mı Denk Açıklayacak?”

CHP’li milletvekillerin Malatya’da dinlediği kayısı üreticisi, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısı fiyatını açıklamamasına reaksiyon gösterdi. Üretici, “Köylüyü bizzat TMO çarptı. Sayın Cumhurbaşkanım TMO hangi antlaşma fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde mal bittikten sonra mı bedel açıklayacak? Hakeza bire bir herkes var mı dünyada?” dedi.

CHP Muğla Saylav Mürsel Alban, Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere ve Tunceli Saylav Polat Şaroğlu, Malatya Şire Pazarı’nı musahabe etti, çiftçinin sorunlarını dinledi. Milletvekillerinin kayısıyla ait durumu sorduğu tıpkısı üretici, şöyle dedi:

“TMO MEVSIM BİTTİKTEN SONRADAN FİYAT AÇIKLADI, KÖYLÜYÜ BİZZAT TMO ÇARPTI”

“Kayısının sahibi bulunmayan, sabık yıl TMO değer açıklamadı, esnaf 25 liradan köylünün malını aldı. TMO köylünün malı bittikten sonraları karşılık açıkladı; 50 liralık. Bu memleketin sahibi kim? Bu TMO’nun işi ne? Sezon bittikten sonra eşit açıkladı. Köylüyü şahsen TMO çarptı. Biz hakeza ayrımsız ülkede yaşıyoruz. Ego derdimi ki anlatayım?”

Milletvekillerinin, “Biz senin derdini dinlemeye sesini duyurmaya geldik” demesi konusunda müstahsil, “O devir sen diyeceksin ki; Sayın Cumhurbaşkanım TMO hangi ant fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde dünyalık bittikten sonraları mı denk açıklayacak? Böyle tıpkı dizge var mı dünyada? Peyda devlet eliyle çarpılıyoruz. Zaman koca üç katına çıkarmış mazotu, köylü şehre gelemiyor. Deminden vatandaşa sor; ‘halimiz iyi’, yahu ben şeş aydır henüz bugün geldim.

“PETROLE GİDİYORUM SANKİ CANAVAR BENİ YUTUYORMUŞ GİBİ…”

Ben köylüyüm, 300 dönüm yerim var, bir apaz ekin ekemiyorum. Illet, kurtarmıyor. Ben çocuğuma bire bir çikolata almış değilim. Petrole gidiyorum neymiş canavar beni yutuyormuş üzere…Bu ülkede böyle yaşanır mı? Tığ düzen istiyoruz, hakça, adaletçe hayat istiyoruz. Hırsızların rüşvet vermediği, acayip gurebadan alacak alındığı tıpkısı mutluluk istemiyoruz. Hepimizin kıblesi tıpkı eksantrik tıpkı yerde yaşamam. Ülkem Türkiye. Benim çocuğum kari, tıpı bitirir, Esenlik Bakanı fariza vermez.”Share: