Malatya haberi… Darende patateste bölgenin elektrik merkezi oldu

Malatya’nın Darende ilçesine sınırlı Palanga Köyünde patates hasadı için toprak günü düzenlendi. İlçede benzeri firma aracılığıyla bin 500 dekara ekilen patatesten yüksek mahsul alındı.

Tarla gününde mütekellim İlçe Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca, üretimin önemine bağlanak etti. Yağız, “Patatesin bizim burada yetişmesi işaret envanteri anlamında henüz da genişlediğimizi gösteriyor. Malatya deyince vakit kaybetmeden sarıerik akla gelirken artık Darende patates ile bile anılır oldu. Palanga tarımda yükselen tıpkı değerimiz. Selanik firması de burada istihsal yapıyor. Söylemek kim burada güzelce bire bir dirimsel elde ediyorlar kim yıllardır burada kumpir geliştiriyorlar. Buradaki üreticilerimizin eli kulağı doğmak bizi müşteki ilgilendiriyor” şeklinde konuştu. Pandemi ile alay malay gıdaya ulaşmanın zorlaştığına dikkat çeker Karaca, “Genel başkanımız diyor ki eskiden tıpkısı ülkenin olmazsa olmazı savunmaydı ama şimdi besin olduğunu gördük. Burada yüzlerce gönül ailesiyle alay malay inikat kaynağı oluyor. Üreteceğiz bundan sonra üreteceğiz ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Palanga Mahallesi Muhtarı Kağan Gökçe ise “Elbistan yağız yolu üzerinde bulunan Darende’nin sulanabilir sunma balaban ovası bura. Burada firma ile birlikte kumpir üretiyoruz. Patateslerimiz hem iç hem birlikte aut etraf tohumluk adına gidiyor. Tığ birinci sınıf ve ağız ağıza örgensel kumpir üretiyoruz. Bu ovada bin 500 dekarlık alanda patates üretimi yapıyoruz. İstihdam açısında sezonda 500 kişiye hareket veriyoruz. Karye ve kaza ekonomisine çokça ağır katkıda buluyoruz. Ulaşımdan özge giderlere kadar tamamı ilçeden karşılanıyor. Tabi benzeri zamanda ülke ekonomisine dahi çokça gösterişli anlamda katkıda buluşmuş oluyoruz. Akıbet yıllarda yaşanan tarımdaki sıkıntıyı tığ burada göğüslemiş durumdayız. Istihsal yapmanın önemini güzelliğini burada cemi vatandaşlarımıza anlattığımızı düşünüyoruz. Biz yılmadan bıkmadan seçkin ant üreteceğiz üretimde olacağız. Yükselti kendisine bin 300, bin 400 rakımdayız. Haddinden Fazla pir tıpkı iklimi var buranın toprağında yıpranmamış. Patateste oluşacak hastalık görülmüyor. Bir zamanda kimyasal kullanmıyoruz” dedi.

Tohumculuk Firma Yetkilisi İlhami Bengü da istihsal için vukuf vererek, “Bin 500 dekar alanda istihsal yapıyoruz. Burada mıhlı patates yetiştiriyor. Bölgenin rakımından faydalanıp bozulmamış ürün elde ediyoruz. Tığ yemeklik veya cinslik kumpir üretimi yapmıyoruz. Tohumluk olduğu için maliyet anlamında da basma kullanmadığımız için karımız oluyor. Hem da düzgün tıpkısı istihsal yapabilmekteyiz. As anlamında yıllık 6 bin tona yakın üretiyoruz. Yemeklik ve tohumluk anlamında yurt dışına ihracatımız gerçekleşmektedir. Rekoltemize akıllıca istihsal sağladık. Burada bulunan çiftçilere bindi namına onları de üretime katıyor ve buradaki işaret yelpazesini genişletiriyoruz. Domestik üretime burada katkımız az çok aşkın. Bildiğiniz kabilinden biz tohumda dışarıya bağımlıydık. Amma Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen tohumu biz üretiyoruz ve çoğaltıyoruz. Nesil süreci uzun azıcık alacağı üzere müjdeli tarafı yeryüzü azından aynı yerden başladık geliştirmeye bitmeme ediyoruz. Ben kebir noktalara geldiğimizi düşünüyorum. Daha bile ileriye gideceğimize inancım tamdır” diye konuştu. – MALATYA

Share: