Malatya Foto Makinası Müzesi Temsilci Makinalarla Vatandaşların İlgisini Çekiyor

Malatya Foto Makinası Müzesi’nde, yeryüzü eskisi 142 almanak körüklülerden dijitallare kadar 2 bin 23 fotoğraf makinası sergileniyor. Yeryüzü büyük ilgiyi ise akarsu matarası, pabuç topuğu, cep saati, bilek saati, kitabın içerisine yerleştirilen ‘çaşıt’ ve ‘dedektif’ işık makineleri görüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla 2017 yılında Görüşme Sokağı’nda açılan Foto Makinası Müzesi, bugüne kadar 100 binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 44 segmentte 2 binin üstünde işık makinasının düzlük aldığı müzede, yeryüzü şişman dikkati 2.Dünya Savaşı’nda dahi mergup casus makinalar çekiyor. En dikkat alımlı olan kıvılcım ise akarsu matarası formundaki 1886 yılına ilgili ve ayrımsız anda 6 erim çekebilen Alman-Amerikalı yapımı olan makina.

Malatya Işık Makinası Müzesi’nin sorumlusu Emre İnan, “Seçkin yıl 110 bin ila 120 bin arasında ziyaretçiyi ağırlamaktayız. Müzemiz, Türkiye’nin yanında Asya ve Avrupa’nın genişlik iri işık makinası müzesi, bu bizi dünyanın en büyük üç müzesinden biri haline getiriyor” dedi. İnan, müzede 44 segmentte 2 bin 23 işık makinası, 3 bin 600’ü fazla aksesuar, yadigâr hava köşesi, beyaz perde salonu bulunduğunu belirtti.

AYAKKABI TOPUĞUNA CASUS MAKİNA YERLEŞTİRMİŞLER

Casus foto makinaları bölümünde yeryüzü ilgi gururlu olan parça su matarası formundaki 1886 yılına ilgilendiren ve benzeri anda 6 andırma çekebilen Alman-Amerikan yapımı olan makina. Bunun birlikte 1904 ve 1912 yıllarında geçer not cep saati formunda olan ve kadınların çantalarına yerleştirilen İngiliz yapımı çaşıt makinalar ile Soğuk Harp Döneminde geçer ve 6 şataf çekebilen kol saatindeki dil avcısı işık makinaları müzenin genişlik değerli parçalarından. Üç bantta müteharrik radyonun içerisine yerleştirilmiş temsilci makina, bütünü kamera, Çinlilerin yaptığı 90’lı yıllarda yaptığı pusula şeklindeki dil avcısı kameralarda müzede dikkat çekiyor.

1907 MISIL DRONE MAKİNA GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Müzede sunu nazik dikkati ajan makinaların çektiğini ifade eden İnan, “Müze içerisinde 44 segmentte işık makinalarını inceliyoruz. Sunma bozuk casus makine 1886 günlü ve su matarasının içerisine yerleştirilmiş. ABD yapımı araba arka arkaya 6 işık çekebiliyor” dedi. İnan, ajan makinalar arasında genişlik çokça dikkat çekenler arasında İngiltere yapımı 1907 misil drone makinası olduğunu kaydederek, “Drone’un 2000’li yıllardan sonradan mevcut ayrımsız teknoloji kendisine bilinse bile bu drone 2.Dünya Savaşı’nda çıkıntı. Defa güvercinlerinin boynuna takılan bu makina, güvercin havalandıktan biraz dakika sonradan peş peşe işık çekebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Kol saati şeklinde yapılan temsilci foto makinasının dahi müzede sergilendiğine ilgi çekici İnan, “Kolalama takılan saatin yanındaki kola yavaşça bastıkça peş peşe 4 işık çekebiliyor. Tıpkı ötekisi ise İngiltere’dahi karı casuslar yoluyla mergup 1936 dublör olan kıytırık dizgeli bu makina ise şemsiye kolu kendisine tasarlanmış” ifadelerini kullandı.

“100’ÜN ÜZERİNDE AJAN MAKİNA MÜZEMİZDE SERGİLENİYOR”

İnan, ajan makinaların 1800’lü yılların başında ve sonlarına makul sıklıkla kullanıldığı bilgisini vererek, şunları söyledi:

“Avrupa’dahi topuk kameralar, 007 James Bond’un takip etmek modeli makro olarak çıkma. Bunun beraberinde anahtarlık şeklinde, vizör ve radyo formatında da makinalar işlenmiş. Karanlıkta belgelerin fotoğraflarını çekebilmek üzere magnezyum gözde ampullerinin kullanıldığı makinalar üstelik yapılmış.”

İnan, daha çok İngiltere, Fransa ve Almanya yapımı çaşıt makinaların iri bandaj gördüğünü ifade ederek, müzede Japon, ABD ve Çin yapımının de olduğu 100’ün üzerine ajan makinayı sergilediklerini belirtti.Share: