Malatya domestik haberi: Malatya’nın yerel ürünleri Sultangazililerle buluştu

Sultangazi’üstelik düzenlenen Yerel Yayın Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale alçak sargı gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) aracılığıyla bu yıl 3’üncüsü planlı ‘Malatya Yerel Eser Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile çokça sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün beraberinde sarıerik, mor reyhan kabilinden mahsulat stantlarda yerini aldı. Başbuğ Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya katışıksız mor reyhan çayı, sarıerik döneri, peynir ve lokal yemekleri tatma fırsatı da bulurken vatandaşların ilgisinin tehlikeli olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya himmet ediyoruz”

Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’dahi yerel günlerimizin startını veriyoruz. Herhangi Bir yıl Sultangazi’bile yöresel günleri ve bu etkinlikleri devam ettiriyoruz. Zaman de Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’üstelik bu lokal günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’bile hemşerilik oldukça yavaş, Anadolu’nun domuzuna insanlarının buluştuğu, iyicene tıpkı coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya kadar geldiler. Örf ve adetlerinden, anane ve göreneklerinden kopmasınlar diye niteleyerek şehirleri tanıtmaya çaba ediyoruz. Bazı Bazı gastronomisini tanıtıyoruz ara sıra kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya çaba ediyoruz. Çeşitli konserlerle gene şehirde yaşayanları mutlu etmeye çaba ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 kamer süresince buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Sultangazi Şehremini Dursun “İstiyoruz ki çokça şükür pandemi dönemini atlattık. Içtimai arkaç gelsinler, birbirlerini görmeyenler, etraflı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde aynı araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede adamakıllı çalışmalar yapıyoruz. Zaman biraz evvel rapor ettiğim kadar Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu hakeza bitmeme edeceğiz. Kestirmece 2 ay süresince bu alanda lokal günlerimiz bitmeme edecek, Sultangazi’de işlek herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem dahi farklı farklı yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün kuşkusuz olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara bitmeme ediyoruz. İnşallah 2 ay boyunca buradayız” dedi. – İSTANBUL

Share: