Mahiyet göze bağışçısı 850 bine ulaştı

Türk Kızılay, hakikat hücre bağışçı adayı sayısının 850 bine ulaştığını bildirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada, gelişigüzel sene eylül ayının üçüncü cumartesi gününün gönüllü kemik iliği bağışçılarına teşekkürname buyurmak amacıyla “Acun Üs Göze Bağışçıları Haset” yerine kutlandığı anımsatıldı.

Kurumun 2013’te Keyif Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında kurduğu TÜRKÖK ile başladığı üs hücre çalışmalarına ait bilgi sunulan açıklamada, iş, sıkıntılı dışına olan bağımlılığı azaltacak ve hastaların birey şanslarını artıracak muhteşem benzeri aşama adına nitelendirildi.

TÜRKÖK kurulana kadar ev dışı uygun bağışçı bulma şansının beş altı olduğu ve nesep göze nakillerinin tamamına yakınının elverişsiz dışından bulunan kök hücre bağışçıları ile gerçekleştirildiğine belen edildi.

Yurt dışından hakikat hücre ürününün Türkiye’ye gelmesinin 6-12 kamer arasında sürdüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“TÜRKÖK’ün kurulmasıyla Kızılay o tarihten bu yana kök göze bağışçı adaylarının kazanımını sağlıyor ve eşleşme, aktarım süreçlerinin takibini yürütüyor. 2014’te başlayan gerçeklik göze bağışçısı kazanımı faaliyetleri sonucunda bugüne büyüklüğünde cins göze bağışçı adayı sayısı kısaca 850 bine ulaşırken 15 bin eşleşme gerçekleşti. İlik muntazır 4 bin hastaya birlikte nakil işlemi yapıldı.”

Açıklamada, sisteme kayıtlı ana göze bağışçı adaylarının yüzdelik 58’inin eş, yüzdelik 42’sinin karı olduğu, yüzdelik 55’nin 18-35 gözyaşı aralığında bulunduğu ve yüzdelik 64’nün bire bir zamanda dem bağışçısı olduğu belirtildi.

Rüya olan bağışçılar

Açıklamada, TÜRKÖK’ün hayata geçirilmesinin arkası sıra esas göze bağışında kâin 26 yaşındaki işitme özürlü Erkan Tufan’ın, 2021’de tıpkı eş hastaya rüya olduğu, 35 yaşındaki Dünya Kaya’nın birlikte bağışta bulunduktan 4 ay sonra kıtipiyoz tıpkısı kız çocuğuyla eşleştiği kaydedildi.

Hamur göze bağışçı adayı sayısı artsa da bakir bağışçı kazanımı ihtiyacının her yıl devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Kızılay ise esas göze bağışında bulunarak hanay yetmek isteyen vatandaşlara yeryüzü mümasil Kızılay Kan Bağış Birimi veya etkin araçlarına başvurmaları çağrısında bulunarak, nakil muntazır binlerce hastanın hayalini gerçekleştirmek üzere gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor.” ifadesi kullanıldı.Share: