Kuzeni, Anlaklı Müren ile yaptığı “vasiyetname gibi” sonuç konuşmasını anlattı Açıklaması

Türk Konferans Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Zeki Müren’in kuzeni Özlem Güner, ünlü sanatkâr mevt etmeden 1 devir önce yaptıkları telefon görüşmesini hala unutamadığını, bu görüşmede sanatçının, “Benden sonradan” diye niteleyerek başlayan cümlelerle kendisinden yapmasını istediği şeyleri aktardığını söyledi.

Yaşadığı döneme ıstampa vuran ve zaman de balaban aynı hayran kitlesine erbap olan Anlaklı Müren’i, sanatkâr kuzeni Özlem Güner, Turgay Kızıltuğ Saz Akademisi aksiyon birliğiyle düzenlediği “Masal Tadında” isimli konser dizisiyle zihayat kuşaklara tanıtmaya çalışıyor.

Hırslı Güner, dinleti için geldiği İzmir’dahi AA muhabirine, 70’li yılların sonunda İstanbul Ülfet Fakültesinde okurken “bıçkın” diye seslenme ettiği Zeki Müren’in beraberinde kaldığını ve onu çokça yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirtti.

O periyot yaşadıklarının hala hafızasında olduğunu tabir fail Güner, “Onunla başlamak makro tıpkısı duyguydu. Ego bunu doyasıya yaşayamadım belki. Az Buçuk erken ayrıldı aramızdan ama yıllar boyu gelişigüzel çokça domuzuna tıpkı masal yaşadık onunla. Benim arkadaşım, sırdaşım ve yoldaşım oldu. O yüzden çokça şişman aynı bahtiyarlık benim için.” dedi.

Son ziyaret

Sanatçının vefatından tıpkısı çevrim geçmiş kendisini telefonla aradığını ve uzun bir mülakat yaptıklarını belirten Güner, bu görüşmeyi şu sözlerle paylaştı:

“O büyüklüğünde ilginç şeyler bahsetti kim ego bu yüzden haddinden fazla inanıyorum bu ruhunun şanlı Tanrı’mla buluşmasından ilk tıpkısı şeyler hissetmesiydi. Can Kuşu namına hissetti. Hep derdi kim ‘Uhrevi bağlantım olacak sizinle.’ Süfli o uhrevi bağlantıyı çok çok dikçe hissediyorum. O gün telefonda,’Paralel telefona geçsin eşin, oğlun’ dedi, hepimiz biz paralel telefonlara geçtik, maliyetsiz saat bana vasiyet etti. Neler söyledi anlatamam, o büyüklüğünde teferruatlı konuşmalar oldu kim. Herhangi Bir seferinde sözünü kestim, ‘Ne diyorsunuz? Lütfen.’ diye niteleyerek. ‘Hayır sözümü kesme.’ dedi, yapmam gerekenleri, onun yapmamı istediklerini sıraladı, ‘Benden sonraları’ diyerek başlayan cümlelerle.”

“Seçme özdek masal gibiydi”

Anlaklı Müren’in ahiret yolculuğu edebileceğini o dakika tek aklına getirmediğini belirten Güner, şöyle bitmeme etti:

“kalp krizi planlanacak aynı şey değil, bilinçaltından gelen, dostça mevrut bir duyguydu, muhteşem Allah’ın verdiği bire bir sezgiydi. Bana yapmam gerekenleri söyledi. Alelhusus çocuklarla, gençlerle ait çokça madde anlattı. O çok insanla ekmeğini bölüşen biriydi. Onca görkemin beyninde hiç debdebeli yaşamazdı. Bizlere de bütün bunu öğretti. Doğrusu tıpkı karye evinde yaşıyordu. Yeryüzü ufak ayrımsız begayet yoktu evinde. Şu anda gezerken tümce da bunu görüyor. Onunla yaşadığımız herhangi bir öz masal gibiydi. Biz onunla derdik kim ‘Masal tadında değme madde, zaman kullanılmamış tıpkı masal başlıyor’. O yüzden onun istediği şekilde hem veda ettiği yerde hem ayrıksı şehirlerde ülkemin gelişigüzel durumunda ‘Masal Tadında’ ünlü konserler yapıyorum.”

“‘Sevenlerim sizin üstelik mir tacınız olacak’ derdi”

Anlaklı Müren’in sevenlerini rastgele ahit “esas tacı” adına gördüğünü ve kendilerine kişi ettiğini anlatan Güner, şöyle konuştu:

“‘Sevenlerim benim mebde tacım, sizin bile mebde tacınız olacak. Bunu zinhar unutmayın.’ derdi. ‘Adım gizli kalsın.’ dediği projeler vardı. Çanakkale Anıtı’nı yaptı, konserlerini yarıda keserek. Yalnız onun amacıyla konserler verdi. Gazilerimizin Kore madalyalarını esasen Zeki abim kendisi yaptırarak verdi. Bakkallardaki veresiye defterlerini bize toplatırdı. Sunma yoksul mahallelerden defterleri toplardık. Onları öderdi. Tığ dahi onun arkası sıra elimizden geldiğince bunları yapmaya çalışıyoruz amma arz çokça da çocukların okuması üzere çabalıyoruz.”

Share: