Kütahya’da eğitimli köpeklerle trüf mantarı taharri çalışmaları yapıldı

Kütahya Orman Havza Müdürlüğünce ölçülü çalışmalar kapsamında trüf mantarı türlerinin bulunduğu alanların tespiti amacıyla talimli köpeklerle toprak taraması gerçekleştirilirdi.

Genellikle dağlık alanlarda, çam ve meşe ağaçlarının dibinde, arazi altında kâin ve efdal getirisi olan trüf mantarının düzlük tespiti için Altıntaş Orman İşletme Müdürlüğü Tavşan Tepesi mevkisinde trüf mantarı kontrol çalışmaları yapıldı.

Çalışmalarda yer altındaki trüf mantarları eğitilmiş köpekler tarafından belirleme edilerek, mantarların yetiştiği alanların envanterleri çıkarıldı.

Arama çalışmalarına katılan Kütahya Havza Müdürü Birol Dündar, yaptığı açıklamada, trüf mantarının Kütahya’da üstelik bazı bölgelerde katıksız namına yetiştiğini ve bu durumun sevinme donör olduğunu söyledi.

Trüf mantarının dünyada seçme güzeşte sene değerini ve pazarını artırdığını tamlayan Dündar, şunları kaydetti:

Trüf mantarının azık sektöründe aromasından periferi haddinden fazla aşkın aranan ayrımsız yayın olduğu biliniyor. Bu mantarın bir nice cinsi olmakla birlikte bunlar arasında yer değerli olanının “karbonado” adına anılan siyah trüf mantarıdır. Kütahya’mızda tabii olarak yetiştiği daha öncesinden belirleme edilen trüf mantarının gelme alanlarını tespit etmek amacıyla faaliyet başlattık. Trüf mantarının bölgedeki varlığının tespiti amacıyla yapılan çalışmalarda emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.”

Share: