Kütahya’da aparey sandıklarının gözdesi enjeksiyon oyaları taşıt altına alınıyor

Kütahya’nın kültürel değerlerinden olan ve genellikle gelinlik kızların çeyizlerini süsleyici enjeksiyon oyaları kadınların elinde baştan avlu buluyor.

Kentin kadim kültürünü araştırarak pusat altına düzlük Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü, bu kez kısaca 200 almanak geçmişe sahip enjeksiyon oyalarıyla ilişik mücahede yaptı.

Enstitüde işyar 7 maharetli öğreticiden oluşan grup, tahminî 2,5 sene süren say ile 120 enjeksiyon oyasının replikalarını hazırladı. Bu oyalardan bazılarının “Canan”, “Ensesi Kalın taktı kimsesiz baktı”, “Tefebaşı”, “Torun gülü”, “Ihlamur”, “Istem çelen”, “Meclis kuruldu”, “Ebegümeci”, “Kestane çiçeği”, “Malak sattıran” gibi isimleri bulunuyor.

Kadın kankızıl öğreticiler, alelumum başörtüsü ve yazmalara takılan enjeksiyon oyalarını familya aksesuarı ve çeşitli süs eşyalarına da uyguladı.

İğne oyaları, Kütahya- Eskişehir karaca yolunun 32. kilometresindeki Frig Çevre ve Medeniyet Lansman Merkezi’nde sergilenerek ziyaretçilere tanıtılıyor.

Kütahya Tekâmül Enstitüsü Müdürü Elif Telli, AA muhabirine, hava adına kentin kültürüne yardım sunmaya devam ettiklerini söyledi.

İğne oyalarının, Kütahya’nın kocaman bire bir değeri olduğunu vurgulayan Telli, şöyle konuştu:

“Enstitü yerine kentin bayrı kültürünü tanıtmak üzere hızla seçkin yıl aynı ana konu üzerinde çalışıyoruz. Tahminî 2,5 sene evvel bile iğne oyaları için yer merkezimiz ve ilçelerimizde araştırmalarımıza başladık. Ifade yerindeyse kadınlarımızın alet sandıklarına büyüklüğünde göre iğne oyalarımızı ortaya çıkardık. Sonrasında bu oyalarımızın replikalarını yaptık. Çalışmayı yaparken iğne oyalarımızı hoppadak kına gecelerinde, danelerde (barı) geçer aksesuar olmasın diye niteleyerek gâh sülale aksesuarı mahsulat ile bezek eşyalarına da uyguladık. Çiniyle kullandığımız kâh iğne oyalarımız birlikte oldu. Bunları daha dahi çeşitlendirmeyi planlıyoruz.”

Telli, iğne oyalarına coğrafi bel tescil belgesi alabilmek üzere Türk Berat ve Bellik Kurumuna yaptıkları başvurunun andıran zamanda sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti.

10 günde yapılanı birlikte var 6 kamer süreni bile

El sanatları atölyesi dirayetli öğreticilerinden Rabia Içtenlikle ise evvelce alelumum mahiyet boyalarla hazırlanan iplerle ve kısıtlı renklerle iğne oyası yapıldığını, günümüzde ise bir nice rengi bulunan iplerle fiilen rengarenk modeller ürettiklerini belirtti.

İğne oyalarının yapım aşaması hakkında bilgelik veren Içten, “Kuş Yemi kenarları üzere yaptığımız iğne oyalarımızı arpalık ipek iplerle işliyoruz. Bu iğne oyalarımızın dublör ve desenlerine göre imal süreleri oluyor. Ara Sıra enjeksiyon oyalarımız 10 günde yapılabiliyorken, bazılarının ise yapımı 6 ay büyüklüğünde sürebiliyor.” dedi.Share: