Kuduruk köpeğin ısırdığı çocuğun yaşadığı köyde işsiz köpekler tevakki etmek saçıyor

Akur köpeğin ısırdığı çocuğun yaşadığı köyde işsiz köpekler korku saçıyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde çıkmaz köpeklerinin ısırması sonucu akur olduğu kesinleşen 1 çocuğun yavaş bakımda tedavisi sürerken çocukların yaşadığı köydeki çıkmaz köpekleri ise karye halkının ağır rüyası oluyor.

Adilcevaz ilçesine ilişkin Göldüzü köyünde kısaca 10 bölüm önce çıkmaz köpeklerinin saldırısına uğrayan P.E. ve M.E. yaralanmıştı. Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilen 2 çocuğa yapılan tetkikler sonucu M.E.’da kuduruk teşhisine rastlanmazken, kuduz belirtileri gösteren 10 yaşındaki P.E.’nin ise evvel iki testinin olumsuz çıktığı fakat üçüncü testte virüse rastlandığı bildirildi. P.E.’nin durumuna ilgili Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şanlı Bülent Cengiz’in izah yapmıştı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’hangi bağlı baytar hekimler, şehremaneti personelleri ile kaymakamlık merkezi ve köyde bulunan çıkmaz hayvanlarına akur aşısı yapılırken Elazığ Baytar Taharri Enstitüsü ekipleri marifetiyle de bölgede fal yapıldı. Olayın arkası sıra 600 haneli Göldüzü köyünde işsiz gezen çıkmaz köpekleri, karye halkının dokunaklı rüyası olmaya bitmeme ediyor. Sokaklara dökülen çöplerde şart arayan işsiz köpekler ise okul çevrelerinde gezerek köy halkına ve çocuklara ürkmek saçıyor. Avare gezen köpeklerden korkan bazen aileler çocuklarını okula göndermezken bazen aileler ise ekol servisleri ile çocuklarını okula gönderiyor. Köy halkı konu ile ilgilendiren yetkililerden müzaheret isterken kollar ise korkudan okula gidemediklerini söyledi.

“Torunlar köpeklerin korkusunda okula gidemiyorlar”

Çocukların korkudan okula gidemediğini dile getiren Göldüzü köyü muhtarı Öz Uruçlu, köydeki okul servislerinin sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu olaydan sonradan Ilçebay ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden ekipler gelerek sokak köpeklerine aşı yaptılar. Herkesin kendine angaje olması gerekiyor. Elazığ’dan gelene ekiplere da bu olayı anlattık. Yaralanan çocukların durumunu anlattık. Çevredeki köpekler çokça aşkın. Köyde bazı gereksiz evler var. Bu evlerde de köpek dolu. Sokak köpekleri köyde yegâne bire bir tavuk bırakmadılar. Kollar köpeklerin korkusunda okula gelip gitmiyorlar. Köyümüz 600 haneli ve bizim karye de haddinden fazla perakende. Evler arasında 2 kilometre duruluk var. Bundan dolayı kollar köpeklerin korkusundan gelip gidemiyorlar. Haddinden Fazla degaje benzeri köydür. Okul için servislerinin birlikte arttırılması gerekiyor kim sistem okula gitsin” diye konuştu.

“Bizim ciğerimiz yandı başkasının ciğeri yanmasın”

M.E.’nin dedesi Yılmaz Erçetin, umutlu benzeri şekilde torununun sağlığına kavuşmasını rica ederek, “Torunumu 20 dolaşma evvel kapik ısırmıştı ve bize söylemedi. Bizim aile ile torunumu köpeğin ısırdığı düzlük arasında 2 buçuk kilometre küşayiş var. Orada kollar ile baziçe oynamışlar. Çıktı kapik kuşkusuz ısırmışsa onu bilmiyoruz bize söylemedi. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra bana gelip ‘dede kolum kaşınıyor’ dedi. Çabukça o tün acile götürdüm. Eve geldik bire bir elan kolum kaşınıyor deyince bu yol çocuk doktoruna götürdüm. Çocuk doktoru baktı dedi ‘bunu Hacettepe’ye kaldıracağız. Müstacelen ambulans istedi. Ambulansla torunum Ankara’ya kaldırıldı. Şu anda durumu Allah’a eksik, Allah’tan umut kesilmez. İnşallah ongun olur. Güçlükle dışından reçete getirilmiş. Dünden beri o ilacı veriyorlar. Yetkililerden takkadak bu köy amacıyla servis istiyoruz. Köyde şu an 3 kıta ekol servisi var. 3 çıngı servis toplamda 45 öğrenciyi alıyor. Amma servis ne kadar aşkın olursa o kadar güvenli evet. Bizim ciğerimiz yandı başkasının ciğeri yanmasın” şeklinde konuştu.

Çevre köylerde de tehlikenin sürdüğünü belirten P.E.’nin dedesi Cemal Orak ise, “Bizim çocuklar köpeklerin korkusundan okula gidemiyorlar. Bizim sonsuz süt almaya imkanımız yok. Arabayla götürüp getiremiyoruz. Şevket buna ayrımsız halk atsın. Benim iki kesim köpeğim var aşısız. Torunum bugün geliyor amma durumu karşı bizim tıpkı bilgimiz namevcut. Ama farklı çocuğun durumu zehir. Şevket bize tıpkısı yardım etsin” ifadelerini kullandı.

“Köpekler bizi kovalıyor”

Köpeklerden haddinden fazla korktuğunu ve yetkililerden arkalama istediklerini tabir fail Menderes Uruçlu ünlü yavru da, “Arkadaşlarımızdan dünya çokça üzgünüz. Köyde servis bulunmayan. Yeterince servis olmadığından kontekst köye servis istiyoruz. Yaralanan aynı çocuk benim amcamın oğlu onu ikisinin durumu ferah birisinin durumu çok ateş, haddinden fazla korkuyorum yani köpekler haddinden fazla. Toplanmasını istiyoruz sayın valimizden. Okula gelemiyoruz. Zira bunlar köpekler bizi kovalıyorlar” diyerek konuştu.

Share: