KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmayan, lenfomada farkındalığın önemine dikkati çekti Açıklaması

Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, alelhusus lenfoma açısından üzeri, dayak şeş ve kasıkta giderek büyüyen şişlikler, beyin ağrısı, şişkinlik, halsizlik, fütur, istemsiz kilogram kaybı, iştiha azalması, şeb terlemesi, yara ve kaşıntı kadar belirtileri olanların hemen keyif kuruluşlarına başvurmalarının koskocaman olduğunu bildirdi.

KTÜ Farabi Hastanesi Hematoloji Bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Yılmayan, “Dünya Lenfoma Farkındalık Haset” dolayısıyla yaptığı bağlanmış açıklamada, lenfoma yani lenf kanserinin, herif vücudunda kâin ak kan bezlerinin kötü huylu tıpkısı hastalığı olduğunu belirtti.

Dünyada kısaca 1 milyondan çok kişinin lenfoma ile hayatına devam ettiğini, değme zaman bin kişiye daha teşhis konulduğunu vurgulayan Yılmayan, 60’dan aşkın lenfoma zir türünün her birinin klinik özellikleri ve tedavisinin öz süresince farklılık en ettiğinin altını çizdi.

Yılmaz, lenf kanserinin, vücudun virüs ve bakterilere cebin defans hücreleri olan lenfositlerin kontrolsüz şekilde büyümesi ile oluşan amansız hastalık türü olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Vücudun mefret savunma mekanizmalarından olan lenf bezleri, seçme enfeksiyon sırasında büyüyüp hastalık sona erdiğinde normale dönerler. Fakat lenfoma hastalığında, lenf bezi hücreleri kontrolsüz çoğalarak ve geri dönüşümsüz büyüyerek vücudun değişik bölgelerinde şişlikler meydana getirir. Bu hastalık tıpkı zamanda lenf bezleri dışında, lenfositleri yapısında barındıran dalak, karaciğer, mızrap iliği ve us gibi diğer organlarımızda bile ortaya çıkabilir.”

Lenfomanın stabil nedeninin kamu olarak bilinmediğine bel fail Yılmayan, genetik özellikler, çekicilik kirliliği üzere çevresel faktörler, özellikle radyo etkinliği, böcü ilacı kullanımı üzere kanserojen içeren ortamlarda yürütme edilen meslekler, bazı enfeksiyonlar ile sigara ve ispirto üzere alışkanlıkların bu hastalığın ortaya çıkmasında tekellüf oynadığının düşünüldüğünü aktardı.

Yılmaz, lenfomanın yeryüzü heybetli belirtisinin ten altında oluşan alelumum ağrı olmaksızın nodüller olduğunu, bunların birlikte hele üzeri, destek altı, göğsün kayırıcı kısmı, mide, us ve kasık bölgesinde sıklıkla hücre çarptığını belirtti.

Toplum farkındalığının artması muhteşem

Lenfoma kanseri belirtilerinin er evrede alelumum görülmeyebildiğini vurgulayan Yılmayan, şöyle devam etti:

“Hastalığın ilerlemesi ile ayrıksı birçok hastalıkla mümasil bazı âraz meydana gelebilir. Bunlar, yüksek ateş, geceleyin terlemesi, yorgunluk, halsizlik, bademcik şişmesi, nefes darlığı, öksürük, kaşıntı, uykuluk büyümesi, bakımsız, etil alkol alındıktan sonraları balkı oluşması, nedeni bilinmeyen kilo ve iştah kaybı, bellek ağrısı olabilmektedir. Lenfoma kanserinin teşhisinde, kan testleri, akciğer filmi, ultrason, tomografi, MR, PETCT kabil görüntüleme yöntemleri ve değişmez tanılama üzere biyopsi ahiz yöntemi kullanılmaktadır. Lenf kanseri tedavisini, lenfomanın tipini, büyüme hızını, hastalığın evresini, intişar hızını, hastanın yaşını ve başka hastalıklarını baz alarak planlıyoruz. Tedavide, kemoterapi, radyoterapi, kemik iliği nakli, ur hücrelerine alın özellikle akıbet dönemde kullanımı artan hedefe yönelik akil ilaçlar yeğleme edilmektedir.”

Yılmayan, amansız hastalık vakalarının son yüzyılda giderek çoğalma göstermesi nedeniyle sosyete farkındalığının artmasının de giderek ehemmiyet yeryüzü ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Özellikle lenfoma açısından dal, hamil şeş ve kasıkta giderek büyüyen şişlikler, akıl ağrısı, karında kabarıklık, halsizlik, fütur, istemsiz kilogram kaybı, iştah azalması, şeb terlemesi, zehir ve kaşıntı gibi âraz fark edildiğinde, hastaların hemen arz andıran sağlık kuruluşlarına başvurmaları hayati öneme haizdir. Esasen kamu kanserlerde olduğu üzere lenf kanserlerinde da dimdik ve istikrarlı beslenmeye, uyumlu spora müstelzim önemin verilmesi, etil alkol, sigara, hazır gıdalardan uzak durulması hastalığın önlenmesinde şanlı benzeri nümayiş oynamaktadır.”

Share: