Kozan hurması lezzetini tescillemek istiyor

Kozan hurması lezzetini tescillemek istiyor

ADANA 2021 yılında trabzon hurması üretiminde Türkiye birincisi olan Kozan’dahi 11 bin 500 dönüm arazide kısaca 20 bin titrem cennet hurması üretimi gerçekleştiriliyor. Kozan bu hurmasına coğrafi meni alarak tescillemek istiyor.

Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Eskimantaş, Karabucak, Minnetli, Boztahta, Mahalleleri ilkin girmek için binlerce dönümde üretilen “Haciya” cinsi behişt hurmasının lezzetinin ve hurma kurusunu coğrafi meni alacak farklılıklarda ve lezzette olduğunu söyleyerek, bu lezzetin tescillenmesi için ilçe tarım müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi Kozan Patika Yüksekokulu işbirliği ile sahada çözümleme ve çalışmaların başladığını kaydetti. Kozanlı üreticiler Trabzon Hurmasının değişik illerde üretilen hurma ve kurusu ile arada bati ayrımsız hoşlanma farkı olduğunu argüman ederek bölgedeki yer kalitesinin bunda aktif olduğunu anlatım etti. Kozan, Eskimantaş Mahallesinde Behişt Hurması üretimi işleyen Erdoğan Bolat ” Ben 80 yaşının üzerineyim ata topraklarında bildim bileli çalışıyorum. Hurma ağaçlarımıza bakımlarını yapıyoruz. Gözümüz üzere bakıyoruz. Bu hurmalar lezzeti ile farklı ve domuzuna” dedi.

Babası ile gelişigüzel yaklaşık 5 dönüm toprak üzerinde behişt hurması üretimi eden Kağan Bolat “35 yıldır hurma üretiyoruz. Bu kıymetli bire bir hurma. Ilkgüz 15’inde hasatımız başlar, Kasım’a kadar gelgel şartlarına göre sürer. Bu Hachiya cinsi ve lezzeti diğer behişt ve Trabzon hurmalarından haddinden fazla farklı. Ayrıksı cinslerde bu ezgi olmuyor” diyerek konuştu. Çukurova Üniversitesi Kozan Patika Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Cansu Dölek Gencer, “Kozan’dahi hurma üretimi kendisine baktığımız ahit yer önde mevrut birinci ve ikinci sıralarda meydan kayran aynı istihsal var. Heybetli aynı üretimle cebin karşıyayız. O yüzden tecim odasıyla başlattığımız himmet neticesinde Kozan’ın kendine özgü coğrafyasından kaynaklanan ve özelliklerinde aromasının farklılıklarını sınamak üzere yerey çalışmalarıyla beraber analizlerimizi yürütmeye başlamış bulunmaktayız. Coğrafi işaret ile bölgedeki hurmanın lezzeti tescillenerek hem üretici hem mütemmim hem birlikte talih ekonomisine yardım sağlayacağından muhit bize artıları yüksek olacaktır. O yüzden bu farklılığı hem Türkiye genelinde hem Kozan’a katkısı olacak şekilde Adana’ya ve ensiz dışına eğer tanıtabilirsek çokça gür yerlere geleceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Kozan hurma kurusunda girişimci olan ve yıllık 70 titrem cennet hurma kurusu ile öncülük fail girişimci Hamza Kılıçkaya, Behişt Hurmasının bölgede 5 kiloda 1 kilo hurma kurusu elde edildiğini belirterek ” Kozan hurması toprak türü ve coğrafyasından kaynaklı olsa icap lezzeti başka illerde üretilen Trabzon Hurmasından çokça farklı. Malatya sarıerik kurusu elbet bambaşka bölgelerde ekilip ayrımsız kalite vermediyse Kozan Behişt Hurması bile bu bölgede lezzeti ile ayrıksı illerde üretilen hurmalardan çok ayrımlı aynı lezzete eş. Bunu biz kendimiz biliyoruz ama almaç tepkilerinden da görmüş olduk. Haciya cinsi değişik ürünlere nazaran daha değişik ve bağımlılık eden lezzeti var. Bu hurmanın üretilen killi ve su markajcı benzeri toprak. Bölgede gelişigüzel evde değme alanda hurma kurutuluyor. Denizli, Maraş hurması da aldık kurttuk lezzeti buradaki lezzeti vermedi. Bu hurma burada Suluhan rüzgarları var bu hurmanın kurumasında büyük faal. İçinde lezzeti ve araması başka illerden haddinden fazla değişik kılan aynı şeker ve aroma oranı var. İnşallah coğrafi meni alarak bu lezzet tescillenir” dedi.

Share: