Köylüler belediye önüne uzun kulaklı, keçi ve münezzeh ile gelip aksülamel gösterdi

– Köylüler belediye önüne karakaçan, direngen ve sili ile gelip aksülamel gösterdi

TUNCELİ – Tunceli’da köylerine Entegre Kalpsiz Atılmış Tesisinin yapılmasını istemeyen köylüler, uray önüne merkep, dikbaşlı ve arılar ile gelerek tepki gösterdi.

Tunceli Belediyesi tarafından 12 sene ilk hazırlanan ve hayata geçirilmesi üzere gestalt belediyesinin yanında Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaymakamlık belediyeleri ile Akpazar Yer Belediyesinin birlikte içinde vadi aldığı Dersim Moskof Atılmış Birliği kuruldu. Merkeze tutkun Sütlüce köyünde ulusal kaynakların beraberinde SUTAŞ hibesi ile yapımı memul ve yaklaşık 19 buçuk milyon euroya mülk olacak Entegre Cellat Atılmış Yönetimi Tesisi dolayısıyla 55 bin dikme kesileceğini, projenin çevreye ağır beis vereceğini gelecek süren Sütlüce ve dolay köylüleri, projenin iptali üzere Kırmızıdağ Kasaba Platformu ismiyle bire bir zemin kurdu.

Platform, elan geçmiş divan toplantısında Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ve HDP’yi protesto edip, reaksiyon yürüyüşü düzenlemişti. Yapılması planlanan tesisin doğaya ve inanç merkezlerine engel vereceğini dile getiren gurup, reaksiyon izhar etmek üzere bu el ayrımlı aynı formül seçti. Köylüler, karakaçan, inat ve arılar ile uray binası önüne gelerek burada esasen tepkilerini gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Polat, “Tığ hayvanlarla alay malay yaşıyoruz. Doğa onların üstelik doğasıdır. Orada bizim inanç yerlerimiz vardır. İnanç yerlerimiz çöpün altında kalmaması için bunu yapıyoruz. Yoksa biz bünye alın değiliz. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Arıcı Zülfikar Diri, “Doğada gelişigüzel yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar azılı iri bire bir kayran. Bizim orada canlıları ayakta tutan bir düzlük. Bu canlılar namevcut edilecek. Bizlerde namevcut olacağız. Hoppadak üretim değil yollar dahi korkunç tıpkı dikme katliamına neden olacak” diye konuştu.

Share: