‘Koronavirüs, kalp hastalığını yüzde 5, yaradılış tıkanıklığını yüzdelik 2,5 artırdı’

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi ve Ihtisas Damar Cerrahisi Opr. Dr. Lütfi Çağatay Onar, koronavirüs nedeniyle duygu yaradılış hastalıklarında açıkça çoğalma olduğunu belirterek, ” Koronavirüs, evvel başladığında yüzde 5 duygu hastalığını, yüzdelik 2,5 de yaradılış tıkanıklığını artırdı” dedi.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Başhekimi ve Duygu Huy Cerrahisi Opr. Dr. Onar, koronavirüs başladığı günden bu yana duygu- soy hastalıklarında açıkça artma olduğunu söyledi. Onar, “Koronavirüs, geçmiş başladığında yüzdelik 5 kalp hastalığını, yüzdelik 2,5 da damar tıkanıklığı hastalığını artırdı. Bunu şöyle ifşa etmek birlikte olabilir. Koronavirüs enfeksiyonuna cemaat eşhas esasta hastalığı geçirdiklerini kazara evet birlikte önemsemeden akut huy hastalığı, akut koroner koku kalp krizi, periferik emboli, bunun yanı sıra retinal mütenavip tıkanmasına sınırlı arızi ya de sürekli rüyet kayıplarıyla hastanemize başvurular oldu. Zımnında bu hastaların de koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğini yaptığımız rutin testlerle ortaya koyarak, hastalığın haddizatında bu klinik presentasyonla yani bu semptomlarla dahi ortaya çıkabileceğini ortaya koymuş olduk” dedi.

‘ÖNCELİKLİ AMACIMIZ SAHN KURTARMAK’

Hastalarda evvel önceliklerinin hayatlarını yetirmek olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Onar, “Bu hastalara tabi koronavirüs enfeksiyonuna cemaat hastalarda kalp aksesi ya üstelik periferik emboli ya bile sakil değişik damar tıkanıklığı nedenine cemaat hastalarda koronavirüsün tedavisi az buçuk henüz ansız planda kalıyor. Öncelikli amacımız hastanın hayatını örtbas etmek, periferik yaradılış tıkanıklığına merbut örgen kaybını çelmek ya da rüyet kaybını adına getirebilmek üzere yöre tedavileri bu şekilde başlıyoruz. Koronavirüs tedavisinde elan dümbelek planda tutuyoruz ama derakap peşi sıra de koronavirüsle alakalı tedaviler başlıyordu. Alelhusus 65 yaşın üzerinde diyabetik, hipertansif ve deveran problemi elan ilkin bilinen hastalarda damar problemleri ve önsezi problemleri daha çok ortaya imdi. 2 yıl öncesine gidersek, 2 sene öncesinde bu büyüklüğünde aynı çoğalma var mıydı? Haddizatında bunu şöyle göstermek kabil. Koronavirüs evvel ülkemize giriş yaptığı devir periferik yaradılış problemleriyle evet birlikte kalp aksesi ile kliniğe gelen hastaların sayısı henüz fazlaydı amma virüsün etkisini kaybetmesi etkisinin azalmasıyla beraber günümüzde az buçuk daha beş on kardiyovasküler sistem presentasyon ile ortaya sâdır koronavirüs enfeksiyonu görüyoruz. Hele kalp hastalarının banko rutin ilaçlarını, rutin tedavilerini aksatmamaları lazım. Bunun beraberinde hele sınırlı bire bir ölçüde damar hastalığı olan ve rutin tedavilerini gören kişilerin hekim kontrollerine gelmelerini öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: