Konya’da tesadüfen keşfedilen antika vadi şeş şehri heyecanlandırdı

Konya’nın Sarayönü ilçesinde altyapı çalışmaları sırasında ortaya sâdır erken Bizans dönemine ait saha şeş şehrinin turizme kazandırılması için faaliyet yürütülüyor.

Konya Müzeler Müdürlüğünce 5 aydır düzenlenen hafriyat ve temizlik çalışmalarıyla bire bir bölümü ortaya çıkarılan vadi şeş şehri, değişik uzunluklarda ve genişlikte tünellerle birbirine bağlanan 20 metrekarelik odalardan oluşuyor.

İlk belirlemelere göre 5 bin metrekare alana yayıldığı tayin edilen düzlük şeş şehrinin sınırlarının, bölgede ölçülü satıh araştırmalarına bakarak çalışmalar ilerledikçe henüz birlikte genişleyebileceği öngörülüyor.

Odayı mümasil dirim alanlarında, akarsu kuyuları, ocaklar, bacalar, tenvir amacıyla ışık yerleri, kilerler, havalandırma delikleri bulunan içtima geçmişi, elde edilen evvel materyallere bakarak 8. yüzyıla tarihlendiriliyor.

Sekiz yaşam alanı ortaya çıkarıldı

Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Kazı Başkanı Hasan Uğuz, AA muhabirine, altyapı çalışmaları sırasında kâin alanda saha düz oluşan göçüklerin temizlenmesiyle şu ana kadar 8 dirim alanı ortaya çıkardıklarını söyledi.

Uğuz, bulgulara bakarak Hristiyan domestik halkın, 150 yıl süren akınlardan sakınmak üzere 8. yüzyılda saha altı şehrini kullandığını belirleme ettiklerini dile getirdi.

Kazı, saflık ve haritalandırma çalışmalarını senkronik sürdürdüklerini aktaran Uğuz, “Harita mühendisleri saha üstüyle düzlük altını çakıştırarak çalışmalarını sürdürüyor. Çıkardığımız haritalarla şimdilik 5 bin metrekarelik ayrımsız alana yayıldığını söyleyebiliriz. Yer altında mekanlar var ve mekanları birbirine bağlayan galeriler var. Galeriler az çok âdeta. Bu bile bize insanların çokça ongun beslenemediğini ve epey yapıda olduklarını gösteriyor.” diyerek konuştu.

Keşfedilen yerin Konya ve çevresinde benzerinin bulunmadığına, sunma büyük düz şeş şehirlerinden birini keşfetmiş olabileceklerine dikkati calip Uğuz, şu değerlendirmede bulundu:

“Itidalli Anadolu’nun yer şişman saha şeş şehirlerinden birini bulmuş olabiliriz. Kesim halkının rivayetleri ve ayrımlı yerlerdeki çökmeler bize düz altı şehrinin çokça geniş ayrımsız alana üstelik yayılabileceğini, çok detaylı tıpkısı tünel sistemi olabileceğini gösteriyor. Yakaladığımız açıklıklar ve göçükler bu noktada olumlu sinyaller veriyor. Bölgede bambaşka düzlük şeş şehri bilinmediği için tarihi ve turistik açıdan dahi oylumlu aynı irfan.”

“Bizi haddinden fazla heyecanlandıran domestik evsel mekanlar, birbiriyle angajmanlı galeriler var”

Yer şeş şehrinin âdem barındırma kapasitesinin ve kesme büyüklüğünün çalışmaların ilerlemesiyle netleşeceğini belirten Uğuz, şöyle bitmeme etti:

“Göçük olan ara sıra yerlerden suyla bu arada gelen yerey akıntısı mekanları 30 ila 80 santim arasında doldurmuş. Mekanlar temizlenip açığa çıktıktan sonraları herif barındırma kapasitesi ve büyüklüğü netlik kazanacak. Bizi çokça heyecanlandıran evcil evsel mekanlar, birbiriyle angajmanlı galeriler var. Bizim üzere yer önemlisi buranın keşfedilmesi ve çalışmanın başlatılmış olması. Kayran altındaki bu sır, insanların buralarda pekâlâ yaşadığı, o dönemde bu mekanların lacerem oluşturulduğu deste çekiyor. Site turizmine vahim ayrımsız kâr sağlayacağını düşünüyoruz.”

Saha şeş şehirlerinin Anadolu’birlikte 1. ve 2. yüzyılda yoğunlaştığını hatırlatan Uğuz, geçmiş mekanların daha erken dönemlerde yapıldığını, 8. yüzyılda genişletildiğini düşündüklerini, buluntular üstünde tarihlendirme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.Share: