Konutta kira artışı yüzde 25’i geçemeyecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel’da düzenlenen “Telif Bergüzar Töreni ve Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, eskimemiş kira düzenlemesini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Doğruluk Bakanlığı olarak beraber düzentileme yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Nazik Ulus Meclisi (TBMM) Hak Komisyonunda bugün Borçlar Kanunu’na arızi husus eklenmesinin bahis konusu olacağını belirtti.

Nazır Bozdağ, şunları kaydetti:

“Yaptığımız mücahede sonucunda göz kiraları itibarıyla 1 Temmuz 2023’e büyüklüğünde yenilenecek icar sözleşmelerinde tıpkısı geçmiş kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların makbul olduğuna dair tıpkı arızi hükümranlık Düyun Kanunu’na Doğruluk Komisyonu’nda eklenecek. AK Öğür grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylecene göz kiralarında bir yıl süreyle bire bir eski yılın icar bedelinin yüzdelik 25’ini geçmeyecek şekilde artma yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üstünde yapılacak artışların meri olmadığı celi rapor ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle ehemmiyet verdik. Geçici bire bir aranjman. Bu düzenlemede, müstecir ve sahibinin hukukuna fesih vermeden ikisinin de belli bire bir fedakarlıkta aynı noktada durmasına bile özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

Icar çoğalma oranı Mütemmim Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki maaş ortalaması temel alınarak belirleniyordu. Icar çoğalma oranı Haziran ayı için yüzde 39.33 olmuştu.

Kira düzenlemesi ev sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Haziran ayı kira remiks oranı muhtemelen oldu

 

Share: