Konut piyasasında tashih başladı, kötü senaryo andıran

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Havalar ısınıyor ancak bölük piyasası buz vermek için. Pandemi süreci, faziletkâr enflasyon, FED’mağara rekor faiz artırımı kararları ve Ukrayna Savaşı, ekonominin alelacele aynı resesyona sürüklendiği korkularını körüklerken kâh uzmanlar bire bir görüşte değil. Özellikle hisse senedi gücü piyasası ve bölük piyasası verilerinin ekonominin kötüye gittiğine dayalı işaretleri vermediğini savunan uzmanların argümanlarından biri ise incinmek amacıyla. ÇAKER bölük piyasası verilerine bakarak tıpkı düzelti başlamış durumda ve bu durumun mecmu dünyayı etkilemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Hareketlilik sonuç buluyor

Fortune’dan Uca Fazal’ın haberine bakarak, basamak piyasasına bilge olan cıvıltı iki yılın ardından sonuç çıkarmak amacıyla. KÖLE’li dijital yurt alt kurul şirketi Redfin, talepte balaban düşüler yaşanmaya başladığını ve piyasanın en canlı bölgelerinde dahi denk indirimlerinin daha çok normal karşılandığını belirtiyor. Redfin aracılığıyla yayınlanan rapora göre, Eş Ahiz Rica Endeksi (Homebuyer Demand Index) yüzde 16’lık düşüşle son iki yılın genişlik erdemli düşüş oranını kaydetti. Bu sürede 30 yıllık ipotek oranlarıbile dahi yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Redfin Baş Ekonomisti Daryl Fairweather, FED’in rekor ürem artırımları öncesinde piyasanın teklif savaşlarıyla faziletli rekabetin döndüğü bire bir canlılığa sahip olduğunu söylüyor. Sülale sahipleri yoluyla talep edilen fiyatların konusunda çıkılmasının haddinden fazla normal karşılandığı dönemin artık geride kaldığını belirten Fairweather, FED’in Getiri artırımlarının arkası sıra piyasanın canlılığını tezce kaybettiğinin altını çiziyor. Tıpkı habbe bir yıl önceye nazaran yüzdelik 30 henüz fiyatlı olduğunu belirten Fairweather, bunun talebi az çok yavaşlattığını belirtiyor.

Faiz oranları yükseldikçe inşaat sektörü bakir projeler üzere daha yüksek oranlarda borçlanmaktan kaçınacak, bu bile konut piyasasındaki güveni sarsacak ve insanların şehir dışına çıkmalarına neden olacak.

Düzelti yaşanıyor

Kriz 2008 yılı ölçüsünde olmasa de derinleşme ihtimali az çok efdal. KÖLE’bile bölük piyasasının bildirme hamam olduğu Sacramento ve Austin gibi bölgelerde fiyatların çarçabuk düştüğü gözleniyor. Evlerin yüzde 40’ından fazlasının fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Fairweather, bunun bir düzeltme olduğu görüşünde. Fakat fiyatlardaki bu düşüşün ne kadar süreceği ve ufukta alıcılar üzere tıpkısı inhilal olup olmayacağı ise belgisiz.

Haddinden Fazla sayıda eskimemiş ev yapılmalı

Fairweather, fiyatlardaki düşüşün hangi kadar süreceğiyle ilgili olarak, “Genel ekonomi belirsizlikler içeriyor. Bu değişkenliğin ömrü, ABD hane piyasasının 2023 yılındaki performansını belirleyecek” diyor. Piyasanın toparlanacağını ancak ondan önceki bugüne kıyasla elan şiddetli olacağını tamlayan Fairweather, faiz oranları yükseldikçe yapım sektörünün eskimemiş projeler üzere elan erdemli oranlarda borçlanmaktan kaçınacağını, bunu  bile göz piyasasındaki güveni sarsacağını ve insanların site dışına çıkmalarına hastalık olacağını söylüyor. Fairweather, basamak piyasasının geleceğine olumlu bakabilmek için, KÖLE’de verimli miktarda ev yapımı gerçekleştirilen 1960’lı yıllara benzer benzeri iklime kalın kafalı dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’da göz piyasası çöküyor mu?

 

BENDE’dahi muntazır bölük satışlarında sürpriz

 

Değişen konut güven sisteminden kim şüphesiz etkilenecek?

 

Share: