Konak’ta Tarih Gezileri Başlıyor

İzmir Konak Belediyesi tarafından kent tarihi ve kültürünü öncelemek amacıyla düzenlenen “Güneş Gezileri”, 8 Ilkgüz 2022 Perşembe Günü başlıyor.

Eğlek Belediyesi’nin kentlilik bilincini geliştirmeye müteveccih yürüttüğü projeler kapsamında saha düzlük “Kent Tarihi Gezileri” baştan başlıyor. Engelsiz albeni müzesi niteliğindeki Basmane ve Kadifekale bölgelerinde uzmanlar eşliğinde yapılan gezilerde İsmet İnönü Anı Evi ve Kitaplığı, Eren Vukolos Kilisesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Kumrulu Mescit, Altınpark Arkeolojik Alanı, Radyo ve Demokratlık Müzesi, Oteller Sokağı, Tutkun Mir Oteli ( Latife Hanım’ın doğduğu eş), Eğlek Belediyesi Basmane Taraf Merkezi, Kadın Müzesi, Dünya Zahmetsiz (Inanma Oteli), Kıllıoğlu Hamamı, Hatuniye Meydanı ve Camii, Müftü Rahmetullah’ın Evi, Dönertaş Sebili, 1298 Çıkmaz üzerindeki Türk Evi, Ferman Sultan Türbesi ve Külliyesi, İsmail İplikçi Dede Türbesi, Bayramyeri, Namazgah Camii, Namazgah Hamamı, Müfrit Sıcak ( Ermiş Çelebi’nin Seyahatnamesinde güzeşte), Kortijolar-Karı evleri mülakat ediliyor.

ÜCRETSİZ KAYIT YAPILIYOR

İzmirliler yoluyla kilolu rabıt gören ve bu nedenle haftada iki çevrim kendisine gerçekleştirilen kent tarihi gezileri ücretsiz yerine yapılıyor. Katılımcı sayısının 25 can ile sınırlanmış olan ve  gördüğü alçak demet konusunda ilkgüz kocaoğlan tamamen dolan devir gezileri, mevsim süresince bitmeme edecek. Site Tarihi Gezileri için incelik hikmet almak ve pusat yaptırmak amacıyla Konak Belediyesi’nin 484 53 00 (dahili 2907) telefon numarasından Şehir Tarihi Birimi’ne ulaşılabileceği belirtildi.

Share: