Kırıkkale’de kurs otu teşrinievvel alanı 3 yılda 32 katına bundan sonra

Kırıkkale’birlikte gato otu ekim alanı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kırıkkale Valiliğinin tohum destekleriyle serencam 3 yılda 32 katına çıktı.

Kırıkkaleli çiftçiler, sonuç yıllarda kuraklığa dayanabilen, maliyeti düşük, karlılığı çok olması ve domuz tehdidinin bulunmaması zımnında gato otu ekimine yöneldi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, AA muhabirine, gato otunun, çiftçiler için alternatif sağlık getirici tıbbi aromatik bitkilerden olduğunu söyledi.

Gato otu teşrinievvel alanını 2020 yılında 500 dekarken, 2021 yılında yaptıkları çocuk desteği ve çalışmalarla 8 bin dekara çıkardıklarını aktaran Yılmayan, “2022 yılında ise ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında, Bakanlık ve Valilik eliyle realizasyon edilen çocuk desteğiyle ekim alanını 16 bin dekara çıkardık. Bu anlamda Türkiye’bile sunu fazla çörek otu üreten iller ortada meydan aldık. Güzeşte yılki ekiliş miktarına göre, Türkiye’bile 8’inci sıradaydık. Bu yılki artışla beklentimiz önceki 5’in içerisine girmiş başlamak.” diyerek konuştu.

“Bu sene dekar başına 80-90 kilo eser alınıyor”

Yılmayan, gato otunun kuraklığa dayanıklı, ekim maliyetleri bağan ve karlılık oranı faziletli bitki olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Kurs otu, alım satım sıkıntısı yaşanmayan bir ürünümüz. Bu açıdan üreticimiz birlikte ürünü sevdi. Önümüzdeki yıllarda çiftçilerimizin çörek otuna ilişki göstereceğini imge ediyoruz. Bu yıl birçok ürünümüzde olduğu gibi çörek otunda de hem detaylı yıllar ortalamasına hem dahi güzeşte yılki ürün ortalamasına bakarak, yüzdelik 30 civarında istihsal artışı sağladık. Geçen sene dekar başına 50-60 kilo alınırken, bu sene 80-90 kilogram alınıyor. Bu da çiftçinin yüzünü güldürdü, memnuniyetini bize yansıttı. Çiftçimizin kıvançlı olması bu işe çok daha fazla sarılmamızı ve ilgilenmemizi gerektiriyor.”

Karalı köyü muhtarı Lisan Samur dahi bu yıl ilk defa 25 dönüme gato otu ektiğini dile getirdi.

Dekara 1,5 kilogram yavru attığını ve şu anda hasadını yaptıklarını anlatan Samur, “Ektiğim kayran kirli değil. Dekara 100 kilo civarında mahsul bekliyoruz. Şayet beklediğimiz verim gelirse hububata göre çokça farkı var. Buğday, arpa ve nohuttan ücreti üstelik faziletkâr oluyor. Tıpkı zamanda kuraklığa dayanabilen tıpkısı verim. Şayet yeterli yağışı birlikte alırsa rekolte da artmış oluyor. Önümüzdeki sene 300 dönüm ekmeyi düşünüyorum. Bu yıl kerem aracılığıyla üstelik yüzde 75 hibeyle nesil desteğinde bulunuldu.” ifadelerini kullandı.Share: