Kırıkkale haberi! Hür Özel: Mehmet Yüksek Çelebi’ye, Evcil Seçimleri Kaybedeceğini Görünce Abdullah Öcalan’a Pusula Yazdıranların Partisinde Başarılar Dilerim

ZEHRA DEĞİRMENCİ – SİBEL KAHRAMAN

CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Hususi, AKP’ye katıldığını açıklanan Bağımsız Milletvekili İzmir Milletvekili Mehmet Ulu Çelebi’ye, “Vahdettin savunucularının partisinde, yerel seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a betik yazdıranların partisinde başarılar dilerim” dedi.

Bağımsız Milletvekili Özel, Mudanya Mütakeresi’nin 100. Yılı zımnında planlı törenlere karışmak amacıyla bugün Bursa’evet geldi. Özel, CHP Bursa İl Başkanlığı’na yaptığı ziyaretin ardından parti müzesini gezdi. Hususi, partisinin iklim başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Özel, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’ın yanında İl Başkanı İsmet Kişmiri ve kaymakamlık başkanlarının da katıldığı matbuat toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“BURSA’NIN HAKKINI ANKARA’DAN KABUL ETMEK LAZIM”

Özel, Bursa’nın hakkının yendiğini belirterek, “Bursa, bu kadar doğruluk ettiğini alamayan, Türkiye’ye veren, ama verdiği kadarını değil, türe ettiğinin çok altında olanı alabilen ve hep emeği sömürülen ve nüfuz vasıtasıyla çokça tafsilatlı yıldır görmezden gelinen ayrımsız diyar pozisyonunda. Çok çarpık çurpuk benzeri istimara var; Bursa, resmi vergi sıralamalarında beşinci sırada ama Bursa’daki hep balaban firmalar doğrusu vergilerini İstanbul’daki nazik kazanç dairesine ödüyorlar. Kurumsal rüşvet dairesine, eski adıyla Boğaziçi Vergi Dairesi, gündeş Nazik Kurumlar Vergi Dairesi’hangi ödüyorlar. Türkiye’nin sunma çokça alacak veren ikinci ili olduğu halde, esasta resmi rakamlarda de beşinci ili olduğu halde yatırımlarda onuncu, on birinci, on ikinci sıralarda meydan alıyor Bursa gelişigüzel yıl. Bu açıdan bir el Bursa basını, ne kuruntu, hangi politik yönetimde olursa olsun bu meseleyi esas gündem fora etmek geçişsiz. Bursa’nın hakkını Ankara’dan kabul etmek geçişsiz. Bunun üzerinde pekâlâ ara vermek lazım. Burada, Bursa’nın tıpkısı evladı, Bursa’nın tıpkısı evladının eş kendisine iktidarımızda; memleket başkanımızın, umumi komutan yardımcımızın, milletvekillerimizin bulunduğu bire bir ortamda buradan Bursa’evet kortej veriyoruz. Bursa’nın yıllardır yenen hakkını Ankara’dan size tasdik edeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz” diye konuştu.

“BUGÜN GELDİKLERİ YERDE YASAKLARIN DANİSKASI VAR”

AKP’nin 20 sene önce iktidara ‘3Y ile savaşım’ diyerek geldiğini belirten Hususi, “Politik muhataplarımız hangi konuşuyor? Bir tanesi nüfuz olmaya gözünü dikmiş. İktidar olacak tıpkı partinin siyasal umumi başkanı diyor kim ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yokluğun, yoksulluğun olmadığı, Allah’ın izniyle olmayacağı tıpkı Türkiye’yi tığ düz yazı ederiz’ diyor. Bunu duyunca, geçkin kurulmuş bire bir siyasi partiyi ya da teferruatlı süredir iktidarda olmayan birini düşünüyorsunuz. Bu hezel, Recep Tayyip Erdoğan’a ilgilendiren. Milletin gözünün içine baka baka bu sözleri söyledi. 20 yıldır iktidardalar. ve 20 ilk iktidara ‘3Y ile savaşım’ diye niteleyerek geldi bunlar; verimsizlik, yolsuzluk ve yasaklarla. Zaman geldikleri yerde yasakların daniskası var. en son sonuncusunu sansür yasasıyla getiriyorlar” dedi.

Hususi, “Ne diyordu Süleyman Aristokrat? ‘Bire Bir siyasi, Sedat Peker’den 10 bin dolar idrak alıyor.’ ‘Politik ağıt, kemiksiz söyle’ dedik, ‘Mebus’ dedi. Hepimiz adına başvurduk. ‘Bu dönem değil’ dedi. Çıka çıka benzeri eski çağ milletvekilleri, şimdiki kâin MKYK’bile bundan sonra” diyerek konuştu.

“MADEM HAKEZA BİR KAYGI VARDI, UMUMI BAŞKAN’IMIZ DEDİ Kİ ‘GELİN BUNUN YASASINI ÇIKARALIM'”

Özel başörtüsü ile ilişkin olarak, “Umumi Başbuğ’ımız, geçtiğimiz hafta, bilcümle tıpkı gökçe yazın böylece, namına ve bizlere iletilen tıpkı talebin gereğini yaptı. Aykırı oturup akla yatkın konuşalım. Hep yaz Anadolu’yu gezdik… Bize söylenen, yetinme önderleri toplantısında şu; ‘Bıktık. Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, maltalık pahalılığından bıktık. Bunları göndereceğiz amma bizi korkutuyorlar’. ‘Ne yapıyorlar?’ ‘Efendim, CHP gelirse başörtüsünü yasaklar, başörtüsünü çıkarttırır.’ CHP, onların söylediği dönemde ne iktidardaydı ne birlikte onların söylediği dönemde o şeyleri işleyen fırka değildir. Ama CHP, benzeri sıklet üstlendi. Madem hakeza benzeri keder vardı, Genel Başkanı’mız dedi ki ‘Gelin bunun yasasını çıkaralım. Ego samimiyetimi göstereyim’. Bu ihvan, döndüler dediler kim ‘Temel’birlikte elhak garanti var. Illet kanun olsun?’ Oysaki Esas’mızda ‘Basın hürdür, sıkı denetim edilemez’ yazıyor. Kızıl basın mensupları, ben sorayım, siz söylemeyin. Seçimden bilahare konuşuruz abat bayındır ama Türkiye’birlikte matbuat özgür mü? Sıkı Denetim edilemiyor mu? Gelmek kim Kanunuesasi’dahi gâh şeylerin yazması, kanuncu güvenceye, yani uygulamaya yönelik kanuna bariyer değil. ‘Amma efendim kanun olamaz, ben oraya düşünce vermem’ ‘Illet?’ ‘CHP önermiş.’ Zira Rize’deki, Ardahan’daki, Kayseri’da, Konya’de, Edirne’üstelik, Antalya’birlikte, Urfa’dahi aynı endişeli AKP seçmeni varsa ‘Ha bak, CHP’nin kanunu geçti’ demesin diye niteleyerek ‘Gel Kanunuesasi yapalım, amma içine olmadık şeyler dahi tıkıştıralım’… Bugüne kadarki hesap bu. Çokça net söylüyoruz; benzeri fırsatçılığa, bir şeytanlığa başmak bırakmayız” dedi.

“BURSA ŞEHİR HASTANESİ, ŞEHİR HASTANELERİ FİYASKOSUNUN DANİSKASIDIR”

Müstakil Hususi, ” Etlik Kent Hastanesi’ni açmış, 6 bin züğürt hastaneye baygın. Diyor ki ‘Önce açalım, sayımız arttıkça kadroları tamamlarız diyerek planladık’ diyor. Tutkun var, yeterince kimesne namevcut. Onkoloji Hastanesi’ni kapatacaklardı. Tepkiler üzerine ‘Kalsın’ dediler. Bu yol oraya yollayacakları afiyet çalışanlarını yollayamadılar. Personel bulunmayan. Yarısını yolluyorlar, amansız hastalık hastaları bakılamıyor. Bursa Şehir Hastanesi, kent hastaneleri fiyaskosunun daniskasıdır. Hastalık? Dört pasaj şifahane kapattılar. Demin diyor ya ‘Hiçbir şifahane kapatmayacağız’ diyerek Sağlık Bakanı. Bursa Kent Hastanesi için doğumevini kapadılar mı? Bala hastanesini kapadılar mı? Çap hastanesini kapadılar mı? Göğüs hastanesini kapadılar mı? Bütünü gitti. Nereye? Şehrin sunma dışına” diye konuştu.

MEHMET ALİ ÇELEBİ’YE, VAHDETTİN SAVUNUCULARININ PARTİSİNDE, YERLI SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİ GÖRÜNCE ABDULLAH ÖCALAN’A PUSULA YAZDIRANLARIN PARTİSİNDE BAŞARILAR DİLERİM”

Hususi, Özgür İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katıldığını açıklamasına ilişik üstelik şunları söyledi:

“İzmir Mebus Mehmet Uca Çelebi, bugün AKP’ye katıldığını açıkladı, zar etti. Hatırlayın; bu Mehmet Yüksek aynı tümen değiştirince matbuat mensubu bana istifham sormuştu. Ben birlikte demiştim ki ‘Saray operasyonlarıyla CHP’nin önünü kesiyor’. O dönemde aksülamel gösterdiler, ‘Ne saray operasyonu’ diye. Nereye geldik günün sonunda? Al sana saray operasyonu. Çok elem. 3 aydır RTÜK’te tıpkısı üyelik yersiz. Saylav sayısına bakarak dağıtılıyor. Düne kadarki sayılara bakarak o unsur İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı olacak saray zebanisi, Meclis’e abece yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin’ demiyor. Dese İYİ Parti’ye gidecek. beraber birileri mezada huruç arıyor, ‘Acaba’ diyor ‘şöyle dolgun tıpkı madde bulup birlikte partiye kazandırabilir miyim, ayrımsız RTÜK üyesi üzere’. O hesabın, o pazarlığının adı, zaman Mehmet Ali Çelebi olmuş rüfeka. Ferda yazıyı yazarlar RTÜK üyeliğine, masraf. Bir RTÜK üyeliği üzere, birlikte savaş ettiği, görev yaptığı, kumpaslarla dam yattığı bazıları hayatını kaybeden arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Mehabetli Çelebi’ye, Vahdettin savunucularının partisinde, evcil seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a pusula yazdıranların partisinde başarılar dilerim.”

Share: