Kırıkkale bilim! Vekil Varank, Kırıkkale’de “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programında konuştu: (2)

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “CHP’nin Takım Başkanvekili Hür Özel, ‘Tığ yerel yönetimleri kazandığımızda değme çiftçiye biricik traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? Tek CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü?” dedi.

Nazır Varank, “2023’e Makul Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, Kırıkkale’nin Araba ve Kimya Endüstrisi KAZANÇ ve Türkiye’nin önce Zırh İhtisas Kombinasyon Sanayi Bölgesi ile savunma sanayinde mehabetli şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Tamamen evcil ve milli imkanlarla geliştirilen MPT-76 milli piyon tüfeğinin Kırıkkale’birlikte üretildiğine dikkati calip Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakınız, bu devlet Osmanlı’nın serencam dönemleri de karışma doğmak üzere Cumhuriyet tarihi boyunca dünyanın bildirme cıvıl cıvıl ve sunu kudretli ordularından birisine cemaat olmakla övündü amma bizim ordumuzun bir tane milli piyon tüfeği olmadı. Bizim ordumuz hep 2017 yılına büyüklüğünde başkalarının lisanslarıyla üretilmiş ya birlikte ithal edilmiş tüfekleri kullandı. Peki milli piyade tüfeği fora etmek pres bir hisse senedi mi? Haddinden Fazla bayağı aynı hareket. Yani zaman talaşlı imalat eden bir firmaya gittiğinizde size çok rahat bu tüfeği üretir. Amma tığ bu tüfeği sebep yapamadık? Zira o tüfeği bu ülkede yaptırmadılar. Kökü dışarıda olan birileri bilcümle bu projelere taş koydu, önüne ekip çekti. Kuvvetli ve azimli ayrımsız buyuru lazım. İşte Cumhurbaşkanımız o iradeyi koydu, bunun kabil engellenen projeleri hayata geçirmeyi başardı. Onun üzere imkan gibi, yatırımlar yapabilirsiniz ama o iradeniz olmadığında siz Türkiye’nin kamu bağımsız milletvekili olmasını sağlayacak işlere asla imza atamazsınız. Bu irade hamdolsun Cumhurbaşkanımız’bile var.”

Varank, defans uran anlamında yaptıklarıyla kurum duyduklarını belirterek, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı olarak birlikte bu alanlara hele Kırıkkale’ye üstelik haddinden fazla ehemmiyet verdiklerini dile getirdi.

Kırıkkale’üstelik kâin 3 kombinasyon sanayi bölgesine şimdiye kadar 130 milyon teklik bindi sağladıklarını nâkil Varank, şöyle devam etti:

“Şu anda OSB’lerdeki 67 parselde 3 bin 500’e mail vatandaşımız istihdam ediliyor. Cemi parsellerde üretime geçilmesiyle gelişigüzel bu benzer inşallah 7 binleri bulmuş olacaktır. Gine Kırıkkale Cebe İhtisas Tevhit Uran Bölgesi’nde birlikte Türkiye’nin ihtiyacı olan birçok cebe, mühimmat, defans sanayine dönük yüksek teknolojili mahsulat, yazılım hatta kolay çipler diyebileceğimiz üretimler dahi inşallah yapılacak. Buraya üstelik ilgi artıyor. Firmalarımız buraya da inşallah yatırımlarını yönlendirmeye başladı. Esasen burada bakanlığımız destekleriyle kurulan 2 uran sitesinde kısaca 1200 vatandaşımız istihdam ediliyor. Diğer taraftan TÜBİTAK’la, KOSGEB’le özel sektöre olan desteklerimizi devam ettiriyoruz. KOSGEB destek programlarıyla şu temel kadar aktüel rakamlarla 60 milyon liranın üstünde ayrımsız kaynağı işletmelerimize Kırıkkale’üstelik kullandırdık. Yine TÜBİTAK aracılığıyla 652 projeye 68 milyon liralık temel aktardık.

Son 20 yılda düzenlediğimiz 289 heveslendirme belgesiyle 7,1 bilyon lira yatırımın önünü açtık. Bu sayede inşallah 6 bin 700 vatandaşımız istihdam edilmiş olacak. Bittabi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle değişik tıpkı ajandayı daha uhdemiz altına aldık. Lehçe kalkınmadan mesul vekâlet konumuna geldik. Bu hususta üstelik Ahiler Kalkınma Ajansı’mızda yerelin potansiyelini harekete geçirecek projeler üstünde çalışmaya devam ediyoruz.”

Kırıkkale’birlikte bugüne kadar 164 projeye 37 milyon liraya yakın gerçek aktardıklarını tamlayan Varank, Atmaca Belediyesi Uran Sitesi ve Çelebi Benzen İşleme Tesisi’ne destek verdiklerini anlatım etti.

Farklı projeleri yerelde destekleyerek domestik kalkınmanın önünü açtıklarını tamlayan Varank, şunları anlattı:

“Gene KOP Toprak Kalkınma İdaresi ile özellikle yoz sulama projeleri özellikle tevessül etmek amacıyla, burada tarımın ve tarımsal üretimin önünü açacak işlere destek veriyoruz. KOP ile buraya 80 milyon liranın üstünde bire bir gerçeklik aktardık. Gene SOGEP kapsamında 5 projeye 14 milyon lira cins aktardık. Hükümetlerimiz, baktığınızda bunların dışında de bir nice desteği, hizmeti burada ortaya koydu. çıktı da ortaya koymaya devam edecek. Tabiatıyla vatandaşlarımızın, milletimizin bize olan sevgisi, karaca kaşımız, kara gözümüz için değil. Tığ bu hizmetleri ve yatırımları yaptığımız üzere yurttaş bizi destekliyor ve emniyetli olun tığ, birileri kadar işkembeden sallamıyoruz. Yapamayacağımız işleri küçümseme vermiyoruz.”

CHP’nin, akıbet yerel seçimlere balaban vaatlerle girdiğini aktaran Varank, şunları kaydetti:

“CHP’nin Takım Başkanvekili Hür Özel, ‘Tığ domestik yönetimleri kazandığımızda seçme çiftçiye yegâne traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? On Paralık CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü? Görmediniz. Biz 20 yılda 1 milyon olan traktör sayısını 2 milyon traktöre çıkardık. Bittabi çıkardık? İşte verdiğimiz destekler, Tarım Bankası üzerinden verdiğimiz kaynaklarla çıkardık. Böyle abes atıp epilepsi bu işlemler olmuyor. Bakınız, Kılıçdaroğlu Urfa’dahi, ‘Belediyeyi bize verin, hep çiftçilerimize elektriği karşılıksız vereceğiz.’ dedi. Olur vatandaşlarımız buna inanıyor mu? Ego sordum, hiçbir vatandaşımız inanmıyor. Çünkü şu anda Adana, Sazak, Aydın, İzmir, Antalya CHP’birlikte. Buralarda çiftçiler namevcut mu, var. Veriyor mu elektriği caba, vermiyor.”

“Tıpkısı ülkenin siyasi bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında adsız sansız”

Vatandaşların kendilerine güvendiğini vurgulayan Vekil Varank, “Bakın, içtimai basamak projesini zar ettik. Hiçbir vatandaşımız üstelik çıkıp ‘Bunlar bu işi yapamaz.’ demiyor. Hangi diyorlar, ‘Keşke daha çok üretseniz, biz de başvursak, buralardan faydalansak.’ diyor. İşte bu güveni oluşturabilmek önemli. İnşallah bu güvenle yolumuza bitmeme edeceğiz. Tıpkısı ülkenin siyasi bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında bilinmedik. Ülkemiz teknolojik anlamda dünyada oylumlu aktörlerden biri haline geldikçe uluslararası siyasette de Türkiye’nin pozisyonu rastgele geçen bölüm güçleniyor.” diyerek konuştu.

Bugün Türkiye’nin tarihin tekmil göbeğinde düz aldığını nâkil Varank, Ukrayna’daki hububat krizinde kimsenin bu soruna müteveccih ayrımsız çözüm üretemediğini belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda iki tarafla birlikte konuşabilen biricik ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Varank, tamam bunlara dünyanın şahit olduğunu anlattı.

“Türkiye sevgisini artırıyoruz”

Türkiye’nin uluslararası alanda gücünün arttığına dikkati calip Varank, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Birleşmiş Milletler Umumi Sekreteri, Türkiye’ye rastgele konuşmasında teşekkür ediyor. en son Mürekkep Milel Umumi Kurulu’na gittiğimizde Cumhurbaşkanımız orada dünya liderleriyle bire bir araya geldi. Onların hepsini New York’taki Türk evinde ağırladı. Gelen değme önder yaptığımız çabalar üzere teşekkür ediyor. ‘Önümüzdeki dönemde lacerem bu arada nöbet alabiliriz, şüphesiz bu arada hareket edebiliriz, aman bu statünüzü kaybetmeyin, uluslararası ilişkilerdeki bu pozisyonunuzu kaybetmeyin, sizin vuzuh buluculuğunuza haddinden fazla ihtiyacımız var.’ diyor. İşte bunlar retrospektif olan amal değil, 20 senede mensur ettiğimiz iri ve dinamik Türkiye’nin neticeleri. Uluslararası arenada Türkiye sevgisini artırıyoruz. Bugün Afrika’dahi, Asya’birlikte, Balkan ülkelerinde Türkiye yeryüzü kebir oyunculardan ayrımsız tanesi ve buradaki insanlar bizi kıytırık özden seviyor.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, enflasyonla mücadelede makro adımlar atıldığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz tek iktidarın, ‘Vatandaşımızın çalım gücü zayıfladı. Biz senenin ortasında, orak ayı ayında minimum ücreti güncelleyelim, minimal ücrete remiks yapalım. Vatandaşlarımızın alım gücünü artıralım. Emeklilerimize, memurlarımıza, çalışanlarımıza güç ayrımsız zam verelim kim vatandaşlarımızın hayatları biraz kolaylaşsın.’ dediğini duydunuz mu, duymadınız. Bakın, asgari ücret 1960’yı yıllardan beri var amma ilk defa benzeri kuvvet vatandaşını fikren ‘Bu böyle olamaz. Tığ orak ayı ayında minimal ücrete zam yapacağız.’ dedi. Vatandaşımızın işini kolaylaştıracak adımları atıyoruz.”

(Bitti)

Share: