Kiraz yaprağı sarması alçak bandaj görüyor

Kiraz yaprağı sarması okkalı ilişki görüyor

MALATYA Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yetiştirilen ‘dalbastı’ kirazının yaprağından yapılan ve halk beyninde ‘padişah yemeği’ adıyla bildik kiraz yaprağı sarması ciddi murat görüyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde üretilen ve kendine özgü tadıyla bildik coğrafi meni tescilli ‘dalbastı kirazı’ yaprağında yapılan yaprağı meyvesinde pahalı olan irca köfteye vatandaşlar iri deste gösteriyor. Kentte yetiştirilen buğdaydan elde edilen bulgurun yaprağa sarılmasıyla tencerede pişirilerek, kaynatılan yoğurtla birleştirilen atıf köfteler, tehlikeli ateşte pişmesi üzere bekleniyor. Dalbastı kirazının yaprakları kullanılarak yapılan ve Osmanlı döneminde saray mutfağında yerini düzlük kiraz yaprağı sarması, Malatya’nın iştiha kabartan lezzetleri ortada bulunuyor.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Sarma köftesinin ağız ağıza natürel ürünlerden elde edildiğini belirterek taleplere yetişmekte güçlük çektiklerini anlatım fail restoran çalışanı köfte ustası Çiy Belletici, “Kiraz yaprağı yemeği ustasıyım. Kiraz yaprağı Malatya’nın arz anılmış yemeklerinden tıpkısı tanesidir. Kiraz yapraklarımızı, Yeşilyurt ilçesinde gerçekleştirme ediyoruz ve salamurasını yapıyoruz. Kiraz yaprağını tuz ve su ile birlikte basıyoruz. Sonrasında sudan çıkarıp, köftelik bulgurumuzu yoğurarak bir tane bir tane sarmaya başlıyoruz. Arkası Sıra ayranının yapıyoruz. Ayranına yumurta, erik ekşisi, ununu yağını katıp katık yapıyoruz. Pişen kiraz köftemizle yapmış olduğumuz ayranı birbirine katıyoruz. Henüz sonraları ise sadeyağ ve sıvı yağ kullanarak soğanları kavuruyoruz. Hazırlamış olduğumuz soğanlı sosu da köftenin konusunda döküyoruz. Ortaya domuzuna sunumlu kiraz yaprağı köftemiz çıkıyor” dedi.

“Yaprağı kiraz fiyatından fiyatlı”

Malatya’nın son yıllarda gastronomi şehri olma amacında yoğun gayretler sarf ettiğini kaydeden Bilcümle Restoranlar ve Turizmciler Derneği Malatya Bölüm Rıdvan Budak ise, “Bu dönemde Malatya’ya gelen yabancılar özellikle kiraz yaprağı sarmasına olan ilgisi bizlerin dahi dikkatini çekmeye başladı. Kiraz yaprağı sarmasının ciddi anlamda öne çıkması işletmeciler adına bizleri birlikte mutlu ediyor. Kiraz yaprağı sarmasının hele yaprağının kiraz fiyatından elan aşkın olması serencam yıllarda mevrut misafirlerin bu yemeğe ilişki göstermesi. Misafirler alelhusus biz kiraz yaprağı sarması yemeğe geldik demeleri bizleri de mutlu ediyor. Yeşilyurt Belediyesi’nin de kiraz yaprağı sarmasının coğrafi tescil işareti alması de bizleri memnun etti. Malatya’mızın ürünü Malatya’ya mevrut misafirlerin Malatya dernekevi tabağını bulması bizleri sevindiriyor” diyerek konuştu.Share: