Kiracısını “akarsu faturası” anlaşmazlığından öldüren familya sahibine müebbet mapus istendi

Konya’de su faturası nedeniyle tartıştığı kiracısını silahla öldüren, bir kişiyi bile yaralayan ev sahibi hakkında “bile bile cani ve bile bile cerh” suçlarından müebbet ve 9 yıla kadar mahbes cezası istemiyle sorun açıldı.

Misyon ilçesinde 9 Mayıs’ta, kuma su faturalarını sakat ödediği gerekçesiyle kiracısı Mevlüt Desise’ı av tüfeğiyle öldüren ve Alengir’ın arkadaşı Mehmet Şanlı Gürler’i yaralayan sanık H.M. üzerine Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca “düşünülerek kanlı ve düşünülerek yaralama” suçundan hazırlanan savca tamamlandı.

3. Ağır Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede ifadesine düz sunulan maznun H.M, bahçeli bağımsız 2 eğik ikametin emrihak fail babasından kaldığını, ikinci katında annesi ve kendisinin, bir numara katında ise kiracısı Fent, eşi ve 3 çocuğunun oturduğunu belirtti.

H.M, evlerinde faaliyet saatlerinin ayrı, su saatlerinin ortak olduğunu, Numara ile su faturasını eş ifa konusunda anlaştıklarını belirterek, şu iddialarda bulundu:

“Icar borcu yoktu fakat su faturasını biraz el fazla bulup kalık isnat etmek istedi. Serencam mevrut akarsu fatura bedeli 66 liraydı. Maktulden yarı fiyatını istediğimde 33 lira namına 15 liralık verdi, ‘Arka bahçeye siz yeşillik kadro, suluyorsunuz bu yüzden siz çok vereceksiniz.’ dedi. Ben birlikte ‘İstersen bunu de verme.’ deyince küfür etti, üzerime yürüdü. Sonra eve girdim. Bu hareketi kendime yediremedim, sabaha büyüklüğünde uyuyamadım. Görüngü günü maktul beni kötü çağırdı. Bina katındaki babamdan kalma tüfeği aldım. Mevlüt ve arkadaşı bahçe kapısı önünde 7-8 metre uzaklıktaydı. Mevlüt’e ‘Ağabey sen neden hakeza yapıyorsun, hakeza fethetmek zorunda mısın?’ dedim. Oynatmak üzere tıpkı ahali acı ettim, sonraları yer istikametine benzeri kez elan acı ettim, Mevlüt düştü.”

Maktule yardım etmek isteyenleri elindeki silahla gözdağı etmiş

Maktulün eşi sızlanan Havvanur Uyum ise ifadesinde, gelen akarsu faturasını her kamer ikiye bölerek ödediklerini kaydetti.

Olayın gerçekleştiği ay ocak sahibinin ense taraftaki bahçeyi kadro suladığını, bu nedenle eşinin de gelen akarsu faturasının üçte birini ödeyeceğini belirttiğini belirten Komplo, “Fenomen haset eşim bahçeye indikten 10-15 an sonradan 2 halk zırh sesi geldi. Dışarı baktığımda eşim bahçe kapısının bağırsak kısmında inleyerek yatıyordu, H.M. elinde tüfekle ‘Yaklaşmayın vururum.’ diye bağırıyordu. Sanıktan şikayetçiyim.” ifadesini kullandı.

Müşteki Mehmet Büyük Gürler ise fenomen günü iş yerinden arkadaşı Konsept’ı gördüğünü, sevgi ettiklerini belirtti.

Tonga’ın namına ayrımsız zaman evvel akarsu faturası yüzünden H.M. ile tartıştıklarını, bu nedenle evden taşınacağını söylediğini anlatan Gürler, “Künde’ın yanından ayrıldıktan sonraları, haddinden fazla geçmeden zırh sesi duydum. Kavrayışsız döndüğümde, maznun elinde silahla duruyordu. Maznun, maktule yaklaşıp muavenet etmek istediğimde ‘Sakın yaklaşma yoksa seni birlikte vururum.’ dedi. Ferasetsiz çekildiğim tam dokunaklı edince parmaklarımdan yaralandım.” diye konuştu.

Maznun karşı Fırıldak’a müteveccih işlediği düşünülerek öldürme suçu dolayısıyla müebbet, şikâyetçi Gürler’e müteveccih bilerek cerh suçu zımnında 9 yıl delik cezası dilek edildi.

Konya’nın Tasavvur ilçesi Balaban Kovanağzı Mahallesi Lep Sokak’taki 2 katlı lüp bahçesinde H.M. ile kiracısı Mevlüt Künde beyninde faturaların ödenmemesi ve gürültü zımnında tartışma huruç, H.M, Mevlüt Dubara ve Mehmet Ali Gürler’i tüfekle yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Tonga müdahalelere karşın kurtarılamamış, gözaltına alınan karanlık H.M. tutuklanmıştı.

Share: